Články | Zvýší se daň z nemovitosti?

Zvýší se daň z nemovitosti?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Zvýší se daň z nemovitosti?
19 března, 2023

Zvýší se daň z nemovitosti?

V souvislosti s vysokým schodkem státního rozpočtu se aktuálně diskutuje, jakým způsobem přinést do státní kasy více peněz. Jedním z hlavních nástrojů je samozřejmě zvyšování daní.

S nemovitostmi je přímo spojená daň z nemovitosti, daň z příjmů (z prodeje nemovitosti) a daň z nabytí nemovitosti. Daň z nabytí nemovitosti (4% z kupní ceny) byla zrušena během covidové pandemie. Daň z příjmů z prodeje nemovitosti (u fyzických osob 15%) se týká jen těch prodávajících, kteří nesplňují podmínky pro osvobození od daně. Nicméně daň, která se týká naprosto všech majitelů nemovitostí, je daň z nemovitosti. Týká se všech nemovitostí, a to od běžných bytů, domů, přes pozemky, až po komerční nemovitosti, atd.

(Pozor! Daň z nemovitosti se netýká družstevních bytů! Z právního hlediska se totiž nejedná o nemovitost, ale o družstevní podíl. Z tohoto důvodu nejsou nemovitosti v družstevním vlastnictví tímto typem daně zdaňovány).

Jako jediná ze všech daní se daň z nemovitosti platí na období dopředu (většinou na celý rok, či případně 2x ročně, tzn. pololetně, překročí-li celková výše daně 5.000,- Kč). Jedná se zároveň o jednu z nejnižších daní vůbec, byť její výše není pro každého stejná. Výše daně z nemovitosti se liší dle lokality, ve které se zdaňovaná nemovitost nachází, a vypočítává se pomocí koeficientů stanovených/přiřazených pro konkrétní lokality. Nejvyšší daně z nemovitostí jsou ve velkých městech a v Praze, a naopak nejnižší v chudších krajích a malých městech a malých obcích.

Pro představu za minulý rok (2022) v lokalitě Praha-západ (Středočeský kraj) činila daň za bytovou jednotku 3+kk (přes 80m2 podlahové plochy) s parkovacím stáním a sklepem 1.542,- Kč/rok. Aktuálně ministerstvo financí zvažuje navýšení daně z nemovitostí na dvojnásobek. Tzn. že roční náklad by měl být nově 3.084,- Kč.

Navýšení daně z nemovitých věcí zatím není odsouhlaseno. Ale je více než pravděpodobné, že k navýšení skutečně dojde. Paradoxně je však v řešení i to, zda vybrané daně v jednotlivých lokalitách, poputují skutečně do státní kasy, nebo si je započtou samy obce. Otázkou zatím zůstává i to, zda nedojde k návratu k dani z nabytí nemovitých věcí. Z hlediska velkého schodku státního rozpočtu by se navrácení této daně vyloženě nabízelo, avšak je otázkou, co by to udělalo s realitním trhem, který již nyní v určitém segmentu nemovitých věcí začal z důvodu vysoké inflace a drahých úvěrů stagnovat.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka