Články | Zásady prodeje, koupě a pronájmu

Zásady prodeje, koupě a pronájmu

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Zásady prodeje, koupě a pronájmu
13 ledna, 2019

Zásady prodeje, koupě a pronájmu

Ani v novém roce byste neměli zapomínat na základní zásady v souvislosti s nemovitostmi. Opakování je matka moudrosti a v případě nemovitostí vám může ušetřit mnoho starostí i finančních výdajů.

PRODEJ

Ověření parametrů vaší nemovitosti – buďte si skutečně jisti tím, co nabízíte. Kupující jsou schopni soudit se téměř o centimetry.

Vždy uzavírejte rezervační smlouvu – rozmyslí-li si kupující koupi, zbytečné náklady na vypracování smluv a „ušlého“ případně odmítnutého jiného kupujícího vám vykompenzuje rezervační poplatek.

Kupní cena – vždy řešte převod kupní ceny prostřednictvím úschovy.

Úschova – vždy buď u notáře, advokáta, nebo banky. Nikdy ne na účtu realitní kanceláře.

Předání nemovitosti – poctivě si zaznamenejte stav předávané nemovitosti a nechte si jej kupujícím podepsat.

KOUPĚ

Ověření parametrů nemovitosti – vyžádejte si dokumenty, ověřte parametry na katastru nemovitostí, nebojte se přeměřit nemovitost, ověřte si vlastníka nemovitosti.

Prohlídky – vždy si nemovitost prohlédněte důkladně a nebojte se vzít si s sebou např. stavaře.

Vždy uzavírejte rezervační smlouvu – prodávající tak nemůže dát přednost jinému zájemci, nebo si prodej jen tak rozmyslet.

Kupní cena – vždy řešte převod kupní ceny prostřednictvím úschovy.

Úschova – vždy buď u notáře, advokáta, nebo banky. Nikdy ne na účtu realitní kanceláře ani přímo na účet prodávajícího.

Převzetí nemovitosti – řádně si zkontrolujte přebíranou nemovitost, včetně spotřebičů, kupujete-li ji vybavenou, ideálně si opět vezměte s sebou odborníka.

PRONÁJEM

Pronajímatel: vždy uzavírejte a průběžně obnovujte nájemní smlouvu, vždy si vyžádejte od nájemníka vratnou kauci ve výši minimálně jednoho měsíčního nájmu, nezapomínejte na pojištění nemovitosti, případně i domácnosti (především v případě, kdy pronajímáte nemovitost vybavenou), nestyďte se alespoň jednou za čas provést „kontrolu“ nemovitosti, předání nemovitosti vždy pomocí předávacího protokolu.

Nájemce: vždy uzavírejte a průběžně obnovujte nájemní smlouvu, jakékoli podstatné změny včas hlaste pronajímateli, nic nezatajujte (stejně se to majitel dozví => faktor sousedi aneb „jedna paní povídala“ je mocný), pro převzetí i zpětné předání nemovitosti trvejte na předávacím protokolu.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka