Články | Zapomeňte na zvyšování nájmu kvůli COVID-19

Zapomeňte na zvyšování nájmu kvůli COVID-19

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Zapomeňte na zvyšování nájmu kvůli COVID-19
10 května, 2020

Zapomeňte na zvyšování nájmu kvůli COVID-19

Současná situace na trhu s nájemním bydlením umožňuje nájemníkům najít o dost komfortnější a i levnější bydlení. Portfolio nemovitostí k pronájmu rozšířily s příchodem COVID-19 nemovitosti sloužící pro krátkodobé pronajímání - Airbnb. Se vzrůstajícím množstvím nabídek ve vyšším standardu vybavení, mají nájemníci možnost lepšího výběru za nižší ceny, než jak tomu bylo na trhu s nájemním bydlením před uzavřením hranic. S navýšením nabídky nájemního bydlení souvisí spíše než navyšování ceny nájmu naopak zlevňování. Nicméně pokud nájemníci bydleli doposud za podprůměrnou cenu tržního nájemného, nebo pokud bydlí v natolik lukrativní nemovitosti (lokalitou, vybavením, apod.), že se i v této době o ni nájemníci „perou“, mohou mít pronajímatelé tendenci nájemné navýšit. Ti však musí na navyšování nájemného zapomenout! Proč?

Vláda nařídila prostřednictvím nařízení č. 202/2020 Sb. zákaz zvyšování nájemného k bytu do doby, než skončí mimořádná opatření kvůli COVID-19. Zákaz navyšování nájemného platí jak u nájemních smluv uzavřených na dobu neurčitou, tak i u smluv na dobu určitou. V praxi to znamená, že ačkoli někteří majitelé se svými nájemníky uzavírají vždy po jednom roce smlouvu novou (opět na rok), zákaz navýšení nájemného se týká i nově uzavírané smlouvy, je-li uzavírána s dosavadním nájemníkem.

Po skončení mimořádných opatření budou mít pronajímatelé opět „volnou ruku“ s navyšováním nájemného. Samozřejmě však dle zákonných podmínek, tzn. že v období 3 let bude moci být nájemné navýšeno celkem o maximálně 20%.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka