Články | Zadarmo ani "kuře nehrabe", aneb neexistuje makléř bez provize

Zadarmo ani „kuře nehrabe“, aneb neexistuje makléř bez provize

Zadarmo ani „kuře nehrabe“, aneb neexistuje makléř bez provize

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Zadarmo ani „kuře nehrabe“, aneb neexistuje makléř bez provize
20 listopadu, 2017

Zadarmo ani "kuře nehrabe", aneb neexistuje makléř bez provize

Dostali jste nabídku od makléře, že vám prodá vaši nemovitost a provizi od vás nebude chtít? Nenechte se mýlit touto lákavou nabídkou. V dnešní době nikdo nepracuje zadarmo. V čem tkví podstata této nabídky? Bohužel jde jen o psychologický efekt vzbudit ve vás pocit, že ušetříte.

Ačkoli jste v pozici prodávajícího, zkuste si na chvíli představit, že jste kupující. Budete řešit jenom část nákladů spojených s koupí, nebo se budete rozhodovat dle toho, na kolik peněz vás koupě vyjde celkově? Kupující nezajímá, kolik činí provize, kolik právní servis s úschovou a kolik stojí nemovitost bez poplatků. Zajímají ho celkové výdaje. A dle celkových nákladů nemovitost také vybírá. Proto slíbí-li vám makléř, že vám zadarmo prodá vaši nemovitost tak, aby se k vám dostala nejvyšší možná tržní cena, není to pravda.

Nejvyšší možná tržní cena je celková cena, kterou je kupující ochoten v daný okamžik zaplatit, čili včetně provize daného makléře. Vždy se tedy od maximální tržní ceny odečítá provize a k vám se dostane cena ponížená o provizi. Proč by měl kupující připlácet navíc o provizi za nemovitost, která již je nabízena za maximum, když jiné nabídky jsou v tu chvíli levnější, protože provizi již zahrnují. Vaše nemovitost by musela vyčnívat, být něčím ojedinělá, aby cena nebyla jednoduše kupujícím porovnatelná.

Nicméně pokud by se jednalo o situaci, že by byl makléř natolik uvědomělý a domluvil se s vámi na ponížení nabídkové ceny, aby vaše nemovitost byla po přičtení provize konkurenceschopná, a tedy na tom tržním maximu, dejte si pozor na fixní provizi. Fixní provize se standardně domlouvá u nemovitostí s nižší kupní cenou, aby byla zajištěna návratnost nákladů a marže (právní servis, úschova, kolek na katastr, inzerce – toto stojí pořád stejně, ať máte nemovitost za 5 milionů, nebo za 300 tisíc).  Proto opatrně s fixní provizí u dražších nemovitostí, neboť nebude-li moci makléř kvůli vysoké ceně prodat, bude vám navrhovat snížení nabídkové ceny. Což není nic nestandardního, je-li cena příliš vysoká. Ale před tím, než budete se snížením souhlasit, ověřte si, zda pro prodej za původní cenu udělal opravdu všechno. Jeho sleva bolet nebude, protože s fixní provizí dostane pořád stejně, ať už se snažit bude, nebo nebude, ale vy dostanete méně.

Neméně podstatným velkým úskalím této „bezplatné“ služby je nemožnost zastupování jen jedné strany. Každý prodej by dle mého názoru měl být fér pro obě strany, ale zastupovat může makléř jen jednu stranu. Protože zájmy obou stran jsou přesně odlišné. Prodávající chce za co nejvíce prodat, ale kupující za co nejméně koupit. Jak vás jako prodávajícího může makléř plnohodnotně zastupovat a hájit vaše zájmy (čili tu vaši cenu), když ho platí ta strana, která „tlačí“ na slevu, protože chce koupit za co nejméně…?

S výběrem makléře buďte proto obezřetní a při nabídce služeb zadarmo mějte na paměti, že nic není zadarmo. Provize je vždy placená z celkové kupní ceny, kterou je kupující ochoten zaplatit. Z hlediska toho, kdo je administrativně určený jako plátce provize, je to jedno, ale z hlediska toho, kolik Kč se k vám fyzicky dostane, to jedno není. Často prodávající tímto způsobem spolupráce zaplatí za službu zadarmo více, než kolik by zaplatili za službu objednanou pro sebe.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka