Články | Využijte svátky k prozkoumání lokality

Využijte svátky k prozkoumání lokality

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Využijte svátky k prozkoumání lokality
19 prosince, 2021

Využijte svátky k prozkoumání lokality

Vánoční svátky je možné využít i jinak, než sezením u pohádek a jezením cukroví. A kor, pokud zvažujete koupi nemovitosti na krátkodobé pronájmy.

Období Vánoc je ideální pro prozkoumání potenciálně vhodných lokalit. Pro rekreaci jsou čím dál vyhledávanější horské a podhorské lokality. Ne každý však může a chce investovat do nejvíce „profláknutých“ lokalit typu Harrachov, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Karlova Studánka, atd. Nejznámější místa jsou sice garancí dobré obsazenosti nemovitosti, ale daní za to jsou extrémně vysoké pořizovací ceny. A ty si ne každý může dovolit. Nicméně od chvíle, kdy začala pandemie Covidu, se počet míst, jež začínají být rovněž lukrativní, rapidně rozšiřuje.

Za posledních pár let se velmi zvýšila atraktivnost např. v Železné Rudě na Šumavě, Rokytnici nad Jizerou, a další. Několik let nazpět byly tyto lokality spíše v úpadku co do turistického ruchu. Zastaralé penziony a hotely bez inovací v kombinaci s možností čím dál snadněji cestovat do zahraničí nepůsobily nikterak atraktivně. Nicméně před 5 lety odstartovaly první developerské projekty turistický a tím i cenový boom v těchto dříve upadajících lokalitách. V současné chvíli jsou již nemovitosti i v těchto lokalitách s pořizovacími cenami ve velkých výších, a proto je vhodné najít takovou lokalitu, jež bude mít podobný „osud“. Tzn. takovou lokalitu, která čeká se „své objevení“.

Vhodné je zaměřit se na místa, která mají alespoň základní občanskou vybavenost. Tzn. nekupujte nemovitost na kdejakém kopci, kde široko daleko nic není, pokud vyloženě nemáte informaci, že na daném místě má vzniknout v dohledné době např. nové lyžařské středisko, apod. Určitou míru návratnosti investice by vám měly zaručit již existující obchody, restaurace, kavárny, zdravotní péče, atd. Největším současným trendem je chtění trávit dovolenou jak v přírodě, tak i tam, kde si lidé mohou dát dobré jídlo, kávu, kde je možné realizovat s dětmi více různých aktivit (nejen např. lyžování na sjezdovce). Zajímejte se tedy a zkoumejte nejen možnosti lyžování, ale také vzdálenost od turistických stezek, půjčovny kol/koloběžek, venkovní koupání, či krytý bazén, sauny a wellnes, možnost výletů do malých zoo parků, a další… Zmíněné služby a vyžití nemusejí být bezprostředně v daném místě, ale je důležité, aby jejich dostupnost nebyla příliš daleko. Deset/dvacet kilometrů jsou lidé ochotni na výlet cestovat, ale větší vzdálenosti je zpravidla odradí. Daná lokalita nemusí mít v daném místě všechno zmíněné využití ihned v době koupě nemovitosti (to není v době pořízení nemovitosti ani žádoucí, aby pořizovací cena nebyla kvůli atraktivitě prostředí již na svém maximu), ale je potřeba rozpoznat budoucí potenciál využitelnosti dané lokality. Velmi pomůže pátraní po tom, jestli a jaké investice jsou v plánu, a to jak od soukromých subjektů (developeři, podnikatelé), tak i od měst/obcí. Jakmile město/obec plánuje investice v podobě rekonstrukcí veřejných prostor, budov občanské vybavenosti, sportovišť, apod., úroveň žití se pozvedne. Se zvyšující se úrovní žití souvisí i vyšší koncentrace lidí, a to jak místních (z přilehlých lokalit), tak i jednorázových návštěvníků/turistů. Stejně tak vzniká-li v blízkosti lokality větší množství pracovních míst (vznik soukromých firem, větších podniků, apod.), je zde velký potenciál v navýšení počtu obyvatel, s čímž nutně souvisí i budoucí růst obchodů a služeb. Vybrat vhodnou lokalitu pro pořízení investiční nemovitosti není jednoduché, jestliže chcete koupit za ještě „rozumnou“ cenu. Výběru je potřeba věnovat dostatek času, a to nejen za počítačem z tepla domova.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka