Články | Vyšší daň z nemovitosti je tu!

Vyšší daň z nemovitosti je tu!

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Vyšší daň z nemovitosti je tu!
14 ledna, 2024

Vyšší daň z nemovitosti je tu!

Majitelé bytů, domů, nebytových prostor a dalších nemovitostí si od letošního roku připlatí. Plošně je od ledna 2024 navýšena daň z nemovitostí.

Daň z nemovitosti je daň placená na rok dopředu a týká se všech, kteří vlastní nějakou nemovitou věc. Vyšší daň se týká všech poplatníků, ať už těch, kteří nabyli nově nemovitost v roce 2023, tak i těch, kteří již nějakou dobu daň z nemovitosti platí. Pro ty vlastníky nemovitosti, kteří jsou již nějakou dobu zvyklí daň z nemovitosti hradit, se nic nemění ve smyslu, že nemusejí kvůli zvýšení daně znovu podávat daňové přiznání. Finanční úřad jim platbu automaticky navýší bez nového daňového přiznání, a nově stanovená daň jim bude zaslána finančním úřadem automaticky s výzvou k úhradě tak, jak byli doposud zvyklí. Akorát může některé poplatníky nově stanovená výše daně překvapit. Lokálně se může jednat až o dvojnásobnou částku, než na jakou byli zvyklí. V průměru se totiž daň z nemovitosti navýšila o 80%.

Pro ty, kteří s daní z nemovitosti zatím neměli co dočinění, a letos se jich daň bude týkat poprvé, protože teprve v roce 2023 poprvé nabyli nemovitost do vlastnictví, je režim stále stejný. Do konce ledna 2024 musejí podat daňové přiznání k dani z nemovitosti a daň uhradit. Jediné, na co si musejí dát pozor při vyplňování daňového přiznání je, aby použili správné (nově stanovené) koeficienty pro výpočet daně. Při „googlení“ se mohou plést se starými koeficienty, které ještě po internetu „létají“. Pro předejití špatně zvolených koeficientů doporučuji koeficienty ověřit přímo na finančním úřadě. A pozor! Jedná se o finanční úřad, který je místně příslušný dle lokality, kde se zdaňovaná nemovitost nachází, nikoli podle trvalého bydliště plátce daně. Zároveň si dovoluji upozornit i na to, že z předchozí věty vyplývá skutečnost, že v případě vlastnictví více nemovitostí v odlišných lokalitách, budou na daňovém přiznání figurovat výpočty dle různých koeficientů. Pozor tedy na tento fakt, aby nedošlo ke „krácení“ daně z neznalosti, nebo naopak abyste neuhradili zbytečně vysokou daň. A od příštího roku již budete daň pouze „platit“, ale bez nutnosti znovu podávat daňové přiznání. Daňové přiznání stačí podat jen jednou (v prvním roce po tom, kdy jste v předchozím roce nemovitost nově nabyli).

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka