Články | Výhody družstevního vlastnictví

Výhody družstevního vlastnictví

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Výhody družstevního vlastnictví
12 července, 2020

Výhody družstevního vlastnictví

Při koupi družstevního bytu byla před koronavirem velkou výhodou úspora peněz, protože se na něj nevztahovala 4% daň z nabytí nemovitosti. Jak je to nyní, když je kupující osvobozen od 4% daně z nabytí nemovitosti i v případě koupě bytu v osobním vlastnictví? Má vůbec družstevní byt stále nějakou výhodu?

S ohledem na 4% daň z nabytí nemovitosti je v současné době opravdu jedno, co kupujete. Částku ve výši 4% z kupní ceny šetří každý, protože osvobození od této daně bylo s příchodem koronaviru zavedeno plošně. Jaká pozitiva tedy má družstevní byt?

Nepochybným negativem družstevního bytu je fakt, že ne každý lze koupit pomocí hypotečního úvěru. Buď musí mít kupující hotovost, nebo jinou vhodnou nemovitost k umístění zástavy, nebo již musí být tzv. „na spadnutí“ převod do osobního vlastnictví. Toto negativum však přináší pro určitou skupinu lidí jedno velké pozitivum. Jestliže ne každý může byt koupit, je kupujících, a tedy konkurenčních zájemců o koupi, mnohem méně. A protože prodávající potřebují prodat a protože mají menší okruh možných zájemců, výhodou může být nižší kupní cena, než jaká je u bytů v osobním vlastnictví.

S relativně novým typem podnikání, které pro ty, kteří ve vlastněných bytech přímo bydlí, není příliš populární (hovořím o krátkodobých pronájmech typu Airbnb) může přinášet družstevní byt další velkou výhodu. Některá družstva mají ve Stanovách zakázané další podnajímání bytů, což zabraňuje nekontrolovatelné fluktuaci lidí. Tím se zvyšuje bezpečnost jak majetku, tak i osob v domě.

A do třetice všeho dobrého. Kupujete-li byt, který nemá splacenou anuitu, kupní cena je nižší. A když máte jinou vhodnou nemovitost k zástavě, nemusíte si od banky půjčovat tak vysoký úvěr. Při koupi hradíte kupní cenu poníženou o anuitu. Nesplacenou anuitu sice umořujete podobně jako hypoteční úvěr bance, ale na rozdíl od banky, družstvo nezjišťuje, jestli budete schopni každý měsíc anuitu splácet. Další výhodu spatřuji i ve skutečnosti, že jako „majitelé“ družstevního bytu, nejste veřejně dohledatelní v katastru nemovitostí. Pro někoho třeba zanedbatelná výhoda, kterou ale někteří majitelé možná uvítají.

Každý typ vlastnictví má svá specifika – negativa i pozitiva. V dalším příspěvku se budeme věnovat naopak výhodám osobního vlastnictví, abychom nevelebili jen vlastnictví družstevní.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka