Články | U novostaveb nižší úrok?

U novostaveb nižší úrok?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články U novostaveb nižší úrok?
24 září, 2023

U novostaveb nižší úrok?

Ano, ale jak u kterých… Aktuální stav na trhu s nemovitostmi vykazuje první známky mírně klesajících úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. S raketovým zvyšováním úrokových sazeb v průběhu předchozího roku a půl došlo k mírnému poklesu cen některých nemovitostí. Nicméně i přes to poptávka o něco klesla, neboť navzdory levnější nemovitosti byl vysoký úrok u hypotéky natolik dominantní, že se měsíční splátka stala pro mnoho lidí nereálnou.

V prvních chvílích zlevňovaly byty v panelových domech na sídlištích, dále byty v družstevním vlastnictví, které nebylo možné zafinancovat hypotečním úvěrem, a rovněž klesaly ceny i některých „secondhandových“ nemovitostí, velkometrážních nemovitostí a nemovitostí s velkým příslušenstvím (velmi rozlehlá předzahrádka, nadstandardně velká terasa, větší počet parkovacích míst, apod.). Zlevňovaly i některé novostavby z „druhé ruky“, které byly „tuctové“. Co ale rozhodně nezlevňovalo a ani zlevňovat nebude, jsou zcela nové byty u zcela nových developerských projektů. Během uplynulého roku a půl dosti developerů některé své projekty pozastavily, či úplně zrušily. A ty, které již byly v pokročilé fázi výstavby, nebo které se rozhodli zrealizovat, v mnoha případech vůbec k prodeji nenabídli. Buď se developeři rozhodli ponechat si je na pronájem (na neurčitou dobu, nebo s možností pozdějšího odkupu), nebo si je ponechávají bez veřejné nabídky s tím, že je k odkupu nabídnou buď až bude výstavba zcela dokončena, nebo až se zlepší kondice trhu (zvýší se poptávka).

Na jaře 2024 můžeme obecně očekávat nižší úrokové sazby u hypotečních úvěrů (nižší ve smyslu kolem 4-5% p.a. – pravděpodobně blíže ke 4% p.a.), ale u určitého typu nemovitostí bude pravděpodobně možné dosáhnout ještě o něco lepší úrokové sazby díky lepší energetické náročnosti budovy (PENB). Ty novostavby, které budou v kategorii „A“ - mimořádně úsporná (a uvažuje se i o zvýhodnění kategorie „B“ – velmi úsporná), budou mít u některých bankovních institucí „slevu“ na úrokové sazbě. Banky cílí nejen na to, že financování energeticky pasivních nemovitostí má ze společenského hlediska dobré renomé (podpora nízkoenergetických projektů), ale hlavně jsou tyto nemovitosti zárukou levnějšího provozu. Tzn. že žadatel o hypoteční úvěr bude mít měsíčně nižší finanční náklady za elektřinu, vytápění, apod. A tím se samozřejmě zvyšuje jeho bonita, neboť měsíční zatížení bude nižší. Pro představu klasický panelový bytový dům, který prošel rekonstrukcí, má vyměněná plastová okna, je zateplen a má i vlastní plynovou kotelnu, apod. se zpravidla dostane maximálně do kategorie „C“ – úsporná. V praxi to bude znamenat, že kupující na starší zástavbu, budou finančně znevýhodněni. Tato skupina však představuje větší část z celkového počtu kupujících, než je skupina kupující novostavby. Ceny novostaveb pro příští rok půjdou s největší pravděpodobností o 10-20% nahoru. Starší zástavba sice také bude zdražovat, nicméně nebude se jednat o tak výrazné zvýšení, jako právě u novostaveb. Je tedy otázkou, co bude pro kupující výhodnější. Zda levnější nemovitost s vyšší úrokovou sazbou, či dražší nemovitost s nižší úrokovou sazbou. Kupující budou muset hodně propočítávat, jaká z variant bude pro ně přijatelnější, přičemž doporučuji řešit toto rozhodování s odborníky v oblasti úvěrů.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka