Články | Technická "předpřejímka“ bytu od developera

Technická „předpřejímka“ bytu od developera

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Technická „předpřejímka“ bytu od developera
7 června, 2020

Technická "předpřejímka" bytu od developera

Zarezervovali jste před zahájením výstavby nebo během ní novostavbu od developera a nyní vás developer vyzívá k tzv. technické „předpřejímce“ bytu? Jak postupovat a čeho si všímat?

V první řadě je nutné si uvědomit, že nekupujete rohlíky v Kauflandu. I přes to, že vás developer dopředu informoval, že budete mít na prohlídku nemovitosti jen například hodinu, nenechte se „tlačit“ tím, že přítomný technik zastupující developera/zhotovitele pospíchá. Máte na to vyhrazený čas, tak ho řádně využijte. A v případě, kdy na místě nacházíte relativně mnoho vad, či nedodělků, požadujte vše řádně zaznamenat do předávacího protokolu – i pokud byste měli na místě strávit o hodinu déle. Nenechte se zatlačit do toho, že kvůli nedostatku času, zapíšete jen část objevených nedostatků. Developer se zhotovitelem mají na stavbu mnohdy až dva roky, tudíž vaše případná půl hodina, či hodina navíc, je pro prodávající stranu opravdu zanedbatelná ačkoli se tak tvářit nemusí. Berte to tak, že vy jste finální investor, a mnohdy vám pár desítek minut navíc při technické „předpřejímce“ ušetří nejen starosti, ale i čas a finance do budoucna.

Většina developerů umožňuje tzv. „klientské změny“. Při nich si nadefinujete v průběhu výstavby, jaké chcete úpravy oproti základnímu standardu, který developer nabízel v ceně bytu. Jedná se například o jiné povrchy podlahy, dlažby, zařizovací předměty v koupelně, na toaletě, ale i například zvýšení počtu zásuvek, úpravu rozvodů internetu a další a další. Kontrola vašeho bytu by tak měla mít dvě části.

Primárně je důležité zkontrolovat technické parametry bytu, které zůstaly z vaší strany beze změny a ke kterým se developer zavázal. Jedná se dodržení velikosti, dispozice a jednotlivých rozměrů nemovitosti. Developer si zpravidla ponechává určitou procentuální odchylku (stavba se přece jen vyvíjí). Pokud velikost bytu nesouhlasí s velikostí uvedenou v rezervační smlouvě, či ve smlouvě o smlouvě budoucí kupní, minimálně by se velikostní rozdíl měl vejít do uvedené odchylky. Toto samozřejmě zjistíte jedině skutečným přeměřením nemovitosti. Stejně tak kontrolujte i revizní otvory, dvířka, jejich umístění. Zkontrolujte funkčnost a umístění vypínačů, elektro zásuvek, atd. Další parametr, který je velmi důležité přeměřit, je rovinatost podlah. Pokud je naměřena větší odchylka, než je normou povolená, bude to v budoucnu problém. Jakmile zatížíte podlahu nábytkem, podlaha dost pravděpodobně začne pracovat, a do pár měsíců budete řešit vyboulení, či „rozjeté“ spáry, apod. Samozřejmě se na to může vztahovat záruka, ale pozor na velmi často používaný obrat developerů – „závada byla způsobena nevhodným užíváním/zacházením ze strany spotřebitele“. Jakmile začnete v nemovitosti bydlet, těžko se určité věci dokazují. A kor u těch záležitostí, na které nebylo upozorněno již při technické „předpřejímce“. Zkontrolujte si i rámy oken a balkonových dveří, stejně jako skla, či malbu na stěnách a stropech. Při stavbě může dojít k jejich mechanickému poškození – odření, rýhám, atd.

Druhou část kontroly byste měli soustředit na vámi objednané a zaplacené klientské změny. Kontrolujte barvy a typy obkladů, dlažby, podlah (ale i to, jakým způsobem jsou provedeny zakončovací prvky). Zkontrolujte výběr a funkčnost vámi zvolených zařizovacích předmětů v koupelně a na toaletě – typy baterií, umyvadel, všechny části sprchového setu. Možná jste si zvolili i kvalitnější interiérové dveře. Zkontrolujte nejen typ dveří, klik a rozet, ale i těsnění při zavírání a otevírání dveří. Jestliže jste si připláceli u hlavních vchodových dveří za vyšší třídu bezpečnosti a například i za kouřotěsnost, měli byste na vnitřním obvodu dveří najít příslušné označení. Stejně tak zkontrolujte polohu a počty zásuvek, vypínačů, vývodů světel, jestliže jste si množství nechali zkapacitnit, či jinak upravit.

Existuje spoustu dalších záležitostí, které jsem výše ani neuvedla, abych vás nezahltila. V každém případě myslete na to, že vy neberete dar, ale kupujete si službu – nemovitost na klíč. Vy jste ti, kteří zaplatíte materiál na stavbě, pracovní sílu a marži developerovi i zhotoviteli. Máte tedy právo požadovat takovou kvalitu a rozsah, která byla dojednána na samotném začátku smluvního vztahu. A jestliže jste se rozhodli investovat do něčeho, co jste si dopředu nemohli fyzicky prohlédnout, o to víc dbejte na kontrolu. Jestliže jste se rozhodli zaplatit takový náklad, buďte ochotni zaplatit technikovi za provedení technické „předpřejímky“. V porovnání s tím, kolik zaplatíte za nemovitost, je odměna člověku, který bude hájit vaše zájmy, zanedbatelná.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT