Články | Současný realitní trh a zrušená daň

Současný realitní trh a zrušená daň

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Současný realitní trh a zrušená daň
3 května, 2020

Současný realitní trh a zrušená daň

Do května 2020 vstupujeme jak ve změněné podobě realitního trhu, tak i se změnou v daních souvisejících s nemovitostmi.

Oblast pronájmu nemovitostí doznala zcela zásadních změn. Srovnáme-li dobu před koronavirem a nyní, je v nabídce více než dvojnásobek nemovitostí, které si můžete pronajmout. V důsledku toho samozřejmě ceny nájmů rapidně klesají. V centru Prahy si tak nyní můžeme pronajmout nadstandardně vybavené byty za ceny, o kterých se nám ještě před dvěma měsíci ani nezdálo.

Prodej nemovitostí se s koronavirovou pandemií téměř ze dne na den zastavil. Trh začal stagnovat. Mnoho lidí se ocitlo zcela nebo z velké části bez příjmů a zároveň někteří kupující doposud vyčkávali, zda bude 4% daň z nabytí nemovitosti zrušena. Včera, 30.4.2020, jsme se konečně dočkali. Daň z nabytí nebudou kupující platit.

Zrušení daně z nabytí se týká všech, kteří dokončili svůj vklad na katastr nemovitostí během prosince 2019, nebo později. Pokud již někdo daň zaplatil, bude finanční úřad tyto finance považovat za přeplatek na dani, a proto bude zaplacený obnos kupujícím vrácen. Daňové odpočty zůstávají zachovány i u nových hypotečních úvěrů až do konce roku 2021.

V oblasti pronájmů musíme počkat na opětovné otevření hranic a na obnovení AirBNB. Ve chvíli, kdy se do České republiky navrátí turisté, bude oblast dlouhodobých pronájmů opětovně zažívat „boom“. Zvýší se poptávka po skutečně dlouhodobých pronájmech a trh s nájmy bude mít velkou šanci na navrácení k původním cenám. V oblasti prodejů je prognóza složitější. V následujících několika týdnech uvidíme, zda zrušení daně z nabytí nemovitosti pomůže trh alespoň z části opětovně rozhoupat. Z části proto, protože pro velkou část dříve schopných a ochotných kupujících bude mít snížení příjmů dlouhodobější následky.

Přemýšlíte-li o pořízení nemovitosti na pronájem, nemusíte se obávat budoucího vývoje co do obsazenosti a cen nájemného. A ti z vás, kdo jste uvažovali o prodeji nemovitosti před začátkem koronavirové pandemie, protože jednoduše potřebujete uskutečnit své další plány, s prodejem nemovitosti neotálejte. Čím dříve začnete prodávat, tím lépe.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka