Články | Silná pozice prodávajících oslabuje - neoddalujte prodej!

Silná pozice prodávajících oslabuje – neoddalujte prodej!

Silná pozice prodávajících oslabuje – neoddalujte prodej!

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Silná pozice prodávajících oslabuje – neoddalujte prodej!
31 března, 2019

Silná pozice prodávajících oslabuje - neoddalujte prodej!

Kupujícími dlouho očekávaný stav na trhu s nemovitostmi zatím zcela nepřišel. Výrazný pád cen se nekoná a v dohledné době ani konat nebude, ale…

Navzdory opatřením, primárně cílených ze strany České národní banky (ČNB), se výrazný pád cen ani prasknutí x-krát skloňované tzv. „realitní bubliny“ nekoná. Jednu změnu však trh s nemovitostmi již zaznamenal – větší nabídku nemovitostí ke koupi. Větší počet nemovitostí v nabídce nezpůsobilo rychlejší tempo výstavby, či nárůst stavebních povolení na developerské projekty. Paradoxně toto pozitivum pro kupující způsobila neschopnost kupujících nemovitosti financovat. Přísnější podmínky stanovené ČNB týkající se posuzování celkové zadluženosti (měsíčním splátkám) v poměru k příjmu žadatele o hypotéku rozpoutaly neschopnost určitého procenta lidí nemovitost zafinancovat, tedy koupit. Díky „neschopnosti“ určitého procenta zájemců koupit nemovitost získávají „více bonitní“ kupující postupně výhodu oproti prodávajícím.

V nabídce postupně přibývá více nemovitostí. Zmenšil se počet kupujících, kteří na nemovitost finančně dosáhnou. Tlak na kupující rozhodovat se rychle postupně slábne, čímž se délka prodeje obecně prodlužuje. Délka prodejů se zároveň prodlužuje i z důvodu „zvyku“ prodávajících, že kupující jsou schopni a ochotni akceptovat jakoukoli cenu. Jakmile kupující dostávají více prostoru pro to, aby se v klidu rozhodli, zda a kterou nemovitost koupí, nemovitosti se nerezervují tak rychle, jako tomu bylo do nedávna, čímž kupující získávají informaci o tom, že prodávající nemá zástupy zájemců. Postupně tímto faktem vzniká u některých prodejů i prostor pro vyjednávání o ceně, čímž si kupující mohou dopomoci ke slevě.

Pozice kupujících začíná v důsledku uvedených důvodů sílit. Oproti tomu pozice prodávajících začíná oslabovat. Doba prodeje se prodlužuje, kupujících schopných koupit ubývá. V současné chvíli mají prodávající dvě možnosti. Buď být trpěliví, v případě, kdy nepospíchají na peníze získané prodejem nemovitosti, nebo se smířit s tím, že prodají svou nemovitost za o něco méně peněz, aby prodej netrval příliš dlouho. V současné chvíli se pod slovním spojením „prodat svou nemovitost za méně peněz, než za kolik si prodávající vysnili“ neschovává finanční rozdíl ve statisících. K tak velkému zlevňování zatím opravdu nedochází. Nicméně nikdo nedokáže prognostikovat a garantovat dobu, jestli a za jak dlouho, se ceny nemovitostí začnou hýbat směrem dolů v řádech právě několika stovek tisíců. Uvažujete-li o prodeji své nemovitosti, s prodejem neotálejte. Kupující začínají být „na koni“.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka