Články | S koncem fixace u 100% hypoték poroste počet exekucí

S koncem fixace u 100% hypoték poroste počet exekucí

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články S koncem fixace u 100% hypoték poroste počet exekucí
2 prosince, 2018

S koncem fixace u 100% hypoték poroste počet exekucí

Možnost sjednání 100% hypotečního úvěru, tzn. půjčení peněz žadatelům o úvěr v celkové ceně nemovitosti, není již od 1.10.2016 reálná. Nějakou dobu po zamezení této možnosti se dařilo financování „obcházet“ pomocí úvěrů ze stavebních spoření, neúčelových, či jiných typů úvěrů. Pomocí nich si žadatel nahradil povinnou část, kterou banka vyžadovala jako jistinu (vlastní prostředky). Protože se tímto způsobem začalo dařit výši povinných vlastních prostředků „obcházet“, došlo na hypotečním trhu k dalším regulacím, prostřednictvím kterých banky ještě více přiostřily v prověřování bonity žadatele a schvalování hypotečních úvěrů přestalo „běžet jako po másle“.

Období poskytování 100% hypoték se skloubilo s obdobím rapidně nízkých úrokových sazeb. Na hypotéku tedy dosáhl, dalo by se říci, že každý. Aktuální situace na trhu s hypotékami je v současné době úplně opačná. Aby se banka s žadateli vůbec začala „bavit“ o možnosti poskytnutí hypotečního úvěru, musí mít žadatel určitou výši vlastních financí, a zároveň si, se současně stále rostoucími úrokovými sazbami, půjčují žadatelé peníze mnohem dráž. Současnou situaci nevnímejte jako „nepřízeň osudu“, či promeškání „životní šance“, protože…

Hypotéky sjednané ve výši 100% byly žadateli zpravidla sjednané na maximální možnou dobu, tzn. na cca 30 let. A oblíbeným a nejčastějším fixačním obdobím bylo a je 5 let. Kam tím mířím? Pro majitele nemovitostí s takto sjednanými úvěry začne nelehké období. Enormní množství 100% hypoték začalo být sjednáváno v roce 2014-2015. Těmto majitelům zbývají necelé 2 roky, než se jich dotkne nemalé navýšení měsíčních splátek. S koncem první fixace jim skončí i levné úročení a vlivem stále rostoucích úrokových sazeb skočí o x tisíc na měsíčních splátkách výš. A tím, že mají již od samého začátku pořízení úvěru na nejdelší možnou dobu, nebudou si moci snížit měsíční splátky tím, že si prodlouží dobu splatnosti. Co s tím? Vzniknout dvě možnosti – buď to finančně „utáhnou“, nebo budou muset svou nemovitost prodat. Mnozí z nich však nekalkulují s variantou, že trh s nemovitostmi má neustále amplitudy, a tudíž není jistota, že daná nemovitost bude prodejná za vyšší, či alespoň stejnou cenu, jako v období, kdy ji koupili. Z výše uvedených důvodů se bohužel předpokládá zvyšující se počet lidí v exekucích. První takové období, ve kterém se jejich počet bude výrazně zvyšovat, se předpokládá s příchodem roku 2020. Majitelům 100% hypoték proto doporučuji zkusit si sjednat již nyní nové podmínky a předběžně si je zafixovat (více o této možnosti viz můj předchozí článek ze dne 25.11.2018).

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka