Články | Rozvojové lokality pro bydlení

Rozvojové lokality pro bydlení

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Rozvojové lokality pro bydlení
17 prosince, 2023

Rozvojové lokality pro bydlení

Kde koupit nemovitost před tím, než v dané lokalitě vzrostou ceny? Ideální návrhové situace, tzn. koupit nemovitost levně a v perfektní lokalitě s výbornou dopravní dostupností a skvělou občanskou vybaveností, lze za poslední roky dosáhnout jen těžko. Nicméně alespoň částečně je možné jít dobré investici naproti.

Když kupující přijde tzv. „k hotovému“, vždy zaplatí zpravidla tu nejvyšší možnou cenu na trhu. Nejdražší nemovitost je vždy ve chvíli, kdy je daný developerský projekt již dostaven. Často pak nemá kupující již takový výběr mezi volnými byty a zároveň bývají v provozu například přidružené provozy, které dávají danému projekty „punc“ atraktivnosti. Řeč je o různých obchodech, kavárnách, restauracích, hřištích, a dalších provozech, které okamžitě zvyšují kredit dané lokality. Projektů, které se stavěly a staví na tzv. polích, kde jak mnozí konstatují „není nic“, je mnoho. Na druhou stranu někde a někdy se začít musí, a proto je velmi důležité sledovat územní plán a různé zastavovací studie. To, že se začne stavět někde na poli, kde zatím nic není, neznamená, že během pár let to nebude jiné. Čeho si všímat a na co se soustředit?

Většina lidí (laiků) začne uvažovat o nějaké lokalitě ve chvíli, kdy na ně začne aktivně působit reklama developera v souvislosti s nabídkou bytů v novém často již rozestavěném projektu. Pokud jde o lokalitu, kde se jedná o „pilotní“ projekt, a zatím žádné další projekty/novostavby zde nestojí, je důležité podrobně prozkoumat jak územní plán obce/městské části, tak i záměry různých rekonstrukcí, a velmi podstatnou záležitostí je dopravní infrastruktura. Ta totiž napoví úplně nejvíce.

Přibližně 2 roky lze sledovat započetí výstavby některých důležitých tras – např. D7, D6, apod. Řadu let se nic nedělo, a najednou (navzdory státnímu dluhu) začala konečně snaha o zlepšení dopravní infrastruktury. Výstavba dálnic zákonitě zvyšuje ceny nemovitostí, které jsou v jejich dosahu. Je dobré vytipovat si obce a města, kolem kterých mají nově stavěné dálnice vést, a na ty zacílit svou koupi.

Podobný scénář se týká nejen dálnic, jako takových, ale i například výstavby/dostavby městských okruhů u větších měst. A nemusí to být jen Praha. Vždyť Plzeň vzkvétá, Brno přestavuje celé vlakové nádraží a lokalitu kolem něj, včetně městského okruhu.

Konkrétně v Praze je nyní buď již zahájených, nebo plánovaných změn celkem velké množství. V minulém roce byl například prodloužen tramvajový koridor z ulice Evropská na Dědinu v rámci výstavby nových projektů k bydlení od společnosti FINEP. Dříve tramvaje končily u McDonald´s. A právě na Dědině (dříve konec Prahy – pole) je počítáno s další výstavbou. Na Pražský okruh a na letiště je to „co by kamenem dohodil“. Když jsme u Prahy-západ, za zmínku stojí rovněž plánovaná výstavba víceúrovňové křižovatky Aviatická, která má za cíl zlepšit dopravu kolem letiště, a rovněž bude vystavěna tak, aby na ní mohl být v budoucnu připojen severní okruh Prahy (byť je severní okruh otázkou delší budoucnosti).

Ať však nejsme jen u Prahy-západ, za pozornost stojí i okolí Dolních a Horních Měcholup. Kolem Dolních Měcholup je plánována výstavba několika projektů a rovněž i část obchvatu. Hlavní tah, který nyní vede přes Kutnohorskou ulici, bude vymístěn obchvatem za Dolní Měcholupy. V souvislosti s tím a s plánovanými projekty, bude Městská část rovněž revitalizovat jak značnou část Kutnohorské ulice, tak se vybuduje i část pěší zóny, opraví/vybudují hřiště, postaví nová školka, atd.

Spoustu informací je dobré zjistit dopředu, a ne až ve chvíli, kdy na vás na internetu začne blikat reklama developerů s výzvou ke koupi již zahájených projektů. Zkuste zjišťovat, googlete, sledujte rozvoj infrastruktury…To vše vám napoví a udá směr, kde vznikne nový potenciál pro budoucí investici.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka