Články | Rok 2023 versus 2024 v realitách

Rok 2023 versus 2024 v realitách

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Rok 2023 versus 2024 v realitách
7 ledna, 2024

Rok 2023 versus 2024 v realitách

V roce 2023 poptávka i nabídka v realitách výrazně zpomalila. Vysoké úrokové sazby hypotečních úvěrů a vysoká inflace ochladila zájem ze strany kupujících. Někteří nebyli ochotní a velká část spíše neschopná nemovitost koupit.

Slabší poptávka způsobila i pokles nabídky. Někteří prodávající, kteří nutně neměli potřebu bez ohledu na situaci na trhu prodat, vyčkali a vyčkávají s prodejem na lepší situaci na trhu. Stejně tak developeři buď některé projekty odložili, pozastavili, nebo sice stavěli, ale do veřejné nabídky nemovitosti nepustili. Rok 2023 byl tak po mnoha letech spíše rokem kupujících. Ti si často mohli vyjednat nižší cenu, než jakou původně prodávající za nemovitosti požadovali. U novostaveb od developerů většinou bylo možné docílit slevy ve smyslu například parkovacího stání zdarma, či určitého vybavení nemovitosti v rámci kupní ceny. Celkově lze rok 2023 shrnout tak, že část kupujících dostala šanci po dlouhé době pořídit nemovitost za o něco lepších podmínek. Bohužel jen ta menší část kupujících. Větší část kupujících, kteří ke koupi potřebovali hypoteční úvěr, měli většinou smůlu. Zakoupit nemovitost byli většinou schopni kupující s hotovostí, nebo s takovým hypotečním úvěrem, u kterého větší část kupní ceny byla tvořena vlastními prostředky (LTV 50% a méně).

Rok 2024 však ve výsledku nepřinese kupujícím lepší časy. Byť mají hypoteční úvěry tendenci klesat (nyní průměrná úroková sazba 5,96% p.a., což je nejnižší průměr za posledních 18 měsíců), ceny nemovitostí opět porostou. Prvotní odhad developerů je nárůst o cca 5%. Klesající úrokové sazby hypotečních úvěrů s největší pravděpodobností opětovně povzbudí zájem kupujících. A přesně na tento okamžik čekají prodávající. A to jak developeři, tak i běžní prodávající/jednotlivci. V roce 2024 budou postupně ubývat příležitosti k získání jakýchkoliv „bonusů“, výhod, či slev při koupi. Ti z vás, kteří plánují letos koupit, nečekejte a řešte nákup nemovitosti co nejdříve.

Co se týče nemovitostí k pronájmu, stále budou patřit mezi výhodné investice. Byť má jejich návratnost amplitudy, z dlouhodobého hlediska neuděláte špatný krok, pokud investiční nemovitost pořídíte. Velká část populace na vlastní bydlení bohužel vůbec nedosáhne, a to navzdory tomu, že by eventuálně měsíční splátku hypotéky dokázali v reálu splácet. Nicméně i tak budou značnou část zájemců o koupi banky neustále vyhodnocovat jako nebonitní. Přesně této části populace nebude zbývat nic jiného, než řešit bydlení formou pronájmu. Ideální jsou pro investice velká města, kde jsou umístěny vysoké školy. Skupina poptávajících, jež tvoří studenti, představují značnou část nájemníků na trhu s nájmy. Stejně tak velká města koncentrují jednotlivce, či páry, kteří se přestěhují za prací, nebo po dokončení škol zůstávají ve městech kvůli lepším pracovním příležitostem, nabytí zkušeností a získání praxe.

V roce 2024 dojde k určitým změnám, ale zatím se rozhodně nevrátíme do předchozích let. Co však mohu doporučit, pokud plánujete koupi nemovitosti, rozhodně neváhejte! Začátek roku 2024 vám zatím ještě umožní v rámci možností výhodnější koupi.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka