Články | Rekreační nemovitosti výhodné nejen za Covidu

Rekreační nemovitosti výhodné nejen za Covidu

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Rekreační nemovitosti výhodné nejen za Covidu
14 března, 2021

Rekreační nemovitosti výhodné nejen za Covidu

Rok uplynul od počátku koronavirové pandemie v ČR. Na jaře 2020 spousta z nás doufala, že bude stačit pár týdnů, a vše se začne vracet do „starých“ kolejí. Opak byl bohužel pravdou a v souvislosti s rizikem nákazy a s restrikcemi se v létě 2020 začala nezadržitelně zvedat poptávka po typicky rekreačních nemovitostech, či víkendových bytech v podobě apartmánů. Spousta nových zájemců, kteří upřednostňovali spíše zahraniční dovolené a pobyty v hotelových resortech, „přišla na chuť“ buď typickému chataření, či modernímu stylu rekreace v novostavbách bytových domů. Ať tak, či onak, vyšší poptávka znamená logické vyústění ve vyšší ceny za poptávanou komoditu. Spoustu nových zájemců o rekreační objekty možná od koupě dělí pochybnost, co se zakoupeným objektem ve chvíli, kdy bude zase možné trávit dovolené v zahraničí. Přece jen jim spousta z nás opět začne dávat přednost.

Koupě rekreačního objektu se nemusíte bát, i přes to, že ho vy sami nebudete, či přestanete za čas užívat. Obecně lze říci, že není lepší investice, než do nemovitosti. Hodnota jakýchkoli nemovitostí roste v čase a koupíte-li nemovitost v dobré lokalitě, máte ze tří čtvrtin vyhráno. Proč a co je zmíněná „dobrá“ lokalita?

Lokalita primárně určuje nejen současnou pořizovací hodnotu, ale také budoucí zhodnocení. Rozvoj dané obce je jednou ze základních indicií, jak si vyhodnotit budoucí potenciál. Jestliže se rekreační objekt nachází ve vesnici o pěti starých polorozpadlých usedlostech daleko od lesa, daleko od vodních ploch, daleko od kopců a hor, daleko od větší obce, bez základní občanské vybavenosti…prostě kde nic není, ani „smrt“ nebere, tak tato varianta není úplně vhodná. Zato všechno ostatní určitý potenciál má.

Pokud chcete zakoupit vlastní rekreační objekt, ale už teď víte, že v budoucnu budete dávat přednost opět zahraničním dovoleným, vybírejte ke koupi nemovitost nejen podle vlastního vkusu a koníčků, ale i podle toho, co by mohlo být zajímavé i pro úplně cizí lidi. A zajímavé natolik, že budou ochotni strávit zde prodloužený víkend, či týden. Sledujte možnosti sportovního vyžití v okolí, přírodu, výhled, turistické stezky, apod. Nemovitost totiž není výhodné v krátké době opět prodat. Mnohem výhodnější je pronajímat ji. Příjmy z rekreačních pronájmů totiž předčí i příjmy z klasického dlouhodobého pronajímání. V této souvislosti je důležité při rozhodování sledovat ještě jeden parametr. Tím je správce objektu. Abyste nebyli otroky, je důležité mít koho v daném místě pověřit pro předávání klíčů, úklid prostor, kontrolu, apod. U klasických samostatných chat a chalup je správa objektu složitější, ale zpravidla získáte za lepší cenu více prostor a vlastní pozemek/zahradu. Naopak u novostaveb s moderními byty (apartmány) je na správu zpravidla myšleno, ale pořizovací cena bývá vyšší a získaný prostor menší. Vše má něco do sebe a vše má nějaká pro a nějaká proti. Proto je potřeba výběr jakéhokoli rekreačního objektu řešit z různých hledisek, a pokud možno alespoň trochu objektivně. Nejen našima subjektivníma očima a pocity.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka