Články | Pronájem přes realitního makléře

Pronájem přes realitního makléře

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Pronájem přes realitního makléře
3 listopadu, 2019

Pronájem přes realitního makléře

Vlastníte nemovitost a dlouhodobě ji pronajímáte? Nebo si právě pořizujete nemovitost s tímto záměrem? Jak budete hledat budoucího nájemníka? Na vlastní pěst, nebo pomocí zkušeného realitního makléře? Jaká jsou pro a proti?

Pomineme-li skutečnost, že hledáním nájemníka budete trávit svůj osobní/volný čas a energii, mohou vám vzniknout i finanční náklady (inzerce, vypracování nájemní smlouvy advokátem, apod.). V rámci úspory peněz pak můžete sáhnout i po nějakém vzoru nájemní smlouvy stažené z internetu, což rozhodně nedoporučuji. Častým důvodem, proč si obsadit nemovitost vlastními silami, může být již špatná zkušenost s realitním makléřem, nebo chtění vidět a vybrat si zájemce osobně, popř. i pocit, že kvůli provizi makléře se zájem uchazečů o pronájem velmi zužuje, a máte tak menší možnost výběru. Avšak…

Špatnou zkušenost s realitním makléřem samozřejmě nelze z paměti vymazat, nicméně stejně jako všichni makléři nejsou dobří a spolehliví, tak stejně tak všichni nejsou profesně neschopní a nespolehliví. Bez zkušeného a spolehlivého makléře vás může stát obsazení nemovitosti nájemníkem spoustu času – telefonáty, maily, cesty na prohlídky a čas trávený samotnými prohlídkami. Nehledě na to, že často zájemci na prohlídky bez omluvy ani nedorazí, a vy budete vážit cestu úplně zbytečně.

Zkušený makléř je schopen vám nastavit nájemní smlouvu opravdu na míru vaší nemovitosti a vašim požadavkům, případně aktivně navrhne i zapracování dalších záležitostí do nájemní smlouvy, které vnímá vzhledem k parametrům/charakteru nemovitosti jako důležité. Standardem je i samozřejmost stále aktuální smlouvy platné dle zákona.

Správný realitní makléř nechá výběr nájemníka vždy na vás, tzn., že vám jej nenutí, ale seznámí vás s možnostmi. Sdělí vám, kdo zájem o pronájem projevil, zda je pouze jeden zájemce, či jich je více. Nicméně finální rozhodnutí nechá vždy na vás. Naopak má zkušený realitní makléř lepší možnost zjistit o zájemcích více informací. Přece jen působí jako prostředník a osoba v nájemním vztahu „nezúčastněná“, tudíž dotazy týkající se situace finanční, pracovní, osobní, apod., zpravidla zájemci na prohlídkách nemovitosti vnímají lépe. Dotazy na jejich osobní záležitosti položené přímým majitelem mohou v zájemcích evokovat nepříjemné pocity (nedůvěra, podezřívání majitelem, „výslech“). Od „cizího“ dotazy zpravidla nevnímají jako „všetečné“.

A že kvůli provizi makléře máte menší výběr potenciálních nájemníků? A z koho chcete vybírat? Z těch, kteří když nemají náklad s provizí, nedělá jim problém se v brzké době zase odstěhovat? Či nejsou schopni mít našetřené nějaké finance? Nebo chcete vybírat z těch, kteří jsou evidentně schopni mít našetřené finance, a jsou ochotni nést náklad s provizí makléře, tudíž s největší pravděpodobností nechtějí tento náklad platit každý půl rok.  „Muset“ vybírat ze všech potenciálních nájemníků není často výhra. Samozřejmě vám ochota zájemců o pronájem zaplatit provizi makléři negarantuje to, jak se budou k nemovitosti chovat. Znehodnotit nemovitost vám mohou stejně tak i nájemníci, kteří uhradí provizi i kauci, nejen ti bez nákladů na provizi a kauci, ale minimálně „mus“ hradit provizi snižuje fluktuaci a riziko nehrazení nájemného a poplatků.

U zajištění správně provedeného pronájmu realitním makléřem byste měli dostat profesionální spolehlivou službu, která chrání vaše zájmy a majetek, avšak je korektní i vůči nájemníkům, a rozhodně byste neměli ztrácet konečné slovo nad tím, kdo bude ve vaší nemovitosti bydlet. Zkušený a seriózní realitní makléř doporučuje, vlastník nemovitosti rozhoduje.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka