Články | Odstartuje koronavirus změnu v dani u nemovitostí?

Odstartuje koronavirus změnu v dani u nemovitostí?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Odstartuje koronavirus změnu v dani u nemovitostí?
29 března, 2020

Odstartuje koronavirus změnu v dani u nemovitostí?

Za poslední tři týdny zažívá společnost dosud nepoznané. Vše, co dříve bylo samozřejmostí, je nyní obklopeno velkými překážkami a otazníky do budoucna. Volný pohyb osob, cestování, běžné nákupy, výkon podnikatelské činnosti napříč profesemi, starost o děti kvůli zavřeným školním institucím, krácení na platech, mnozí z nás dokonce přicházejí o příjmy úplně…a takto bychom mohli pokračovat. Nicméně protože je všude negativ již nadmíru, možná nás čeká i nějaké to pozitivum.

Dnešním dnem (29.3.2020) přišla současná ministryně financí s návrhem na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Její současná výše je 4% z kupní, či odhadní ceny (dle toho, která je vyšší), což by pro kupující znamenalo nemalou finanční úsporu. V loňském roce se o její zrušení pokoušel již Senát. Bohužel neúspěšně. Zda bude návrh na zrušení daně, která je již několik let kritizována jak laickou, tak i odbornou veřejností, se můžeme dozvědět již ve středu 1.4.2020, kdy by se nový návrh měl projednávat. Pokud by vláda odsouhlasila zrušení daně, odpadlo by tak nejen další finanční náklady kupujícím při koupi nemovitosti, ale rovněž i administrativní zatížení státních úředníků ve finanční správě.

V souvislosti s koronavirovou pandemií se dále projednává odklad splátek nejen hypotečních úvěrů, ale všech spotřebitelských úvěrů. Dle posledních zveřejněných informací je navrhována půlroční doba pro odložení splátek. Zatím však není zcela jasné, zda se bude jednat o celé měsíční splátky, či o neplacení např. jen neúrokové části. Stejně tak není rozhodnuté, zda se budou odklady splácení projednávat individuálně, nebo bez ohledu na okolnosti celoplošně všech účastníků úvěrových závazků.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka