Články | Neveřejný prodej výhodou?

Neveřejný prodej výhodou?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Neveřejný prodej výhodou?
19 ledna, 2020

Neveřejný prodej výhodou?

Co neveřejný prodej nemovitosti znamená, jak probíhá, a je opravdu vždycky tím nejvhodnějším postupem pro prodávajícího?

Neveřejný prodej se zpravidla uskutečňuje u specifických nemovitostí. Specifických v ohledu pravděpodobných potenciálních kupujících a i s ohledem na provoz, ke kterému je daná nemovitost určena. Vidíte běžně na veřejně dostupných inzertních serverech např. benzinové pumpy, velká obchodní centra, průmyslové objekty, atd.? Nevidíte. A přesto mění čas od času své vlastníky. Tyto typy nemovitostí se běžně veřejně neobchodují, neboť potenciálních kupujících je mnohem méně než u běžných bytů, domů, pozemků, a rovněž nabídková cena se stanovuje mnohem obtížněji. Finální prodejní cena se u těchto typů nemovitostí formuje postupným vyjednáváním a zpravidla není nikdy fixně daná. Zde více než kde jinde odráží prodejní cenu síla poptávky. Neveřejný prodej jako takový probíhá primárně přes přímé kontaktování investorů, tuzemských i zahraničních skupin/firem, atd. Vyjednávání jak o ceně, tak i o průběhu a podmínkách celého převodu bývají náročná a zdlouhavá. Jak je to však u běžně obchodovaných nemovitostí?

Byty, domy a standardně velké pozemky mají mnohem větší skupinu potenciálních kupujících. Tento typ nemovitostí kupují i „neinvestorsky“ orientovaní kupující (běžní lidé pro svou vlastní bytovou potřebu). Jedná-li se o běžné nemovitosti, neveřejný prodej „hraje do karet“ spíše kupujícímu. Pokud se nemovitost nenabídne veřejně a není snaha o získání co největšího počtu zájemců, prodávající zpravidla nedosáhne nejvyšší možné ceny. Typickými převody tohoto typu jsou prodeje mezi sousedy bez toho, aniž by se makléř/prodávající nepokusil nabídnout odkup nemovitosti i širšímu okruhu lidí. Přece jen je prodejní cena odrazem nabídky a poptávky, a pokud není umožněno nemovitosti, aby byla na odiv co nejširšímu okruhu potenciálních zájemců o koupi, osloví se zpravidla jen malá část těch, kteří jsou ochotni nemovitost koupit. Ale co ti ostatní, kteří se o možnosti odkupu nedozvěděli? A přitom se zrovna mezi nimi může skrývat kupující s vlivem zvláštní obliby, který mohl přinést prodávajícímu i vyšší cenu.

Neveřejný prodej není vhodný u každé nemovitosti, a pokud se pro něj prodávající z určitých důvodů rozhodne, důležitá je i správnost provedení.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka