Články | Nájmy zlevňují, prodeje zdražují. I přes to investujte!

Nájmy zlevňují, prodeje zdražují. I přes to investujte!

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Nájmy zlevňují, prodeje zdražují. I přes to investujte!
30 května, 2021

Nájmy zlevňují, prodeje zdražují. I přes to investujte!

Máme více jak rok od propuknutí covidové pandemie. Na trhu s realitami v současné chvíli dochází k jakémusi rozevření nůžek. Nejen mezi pořizovacími cenami a cenami nájmů, ale i napříč lokalitami. Do začátku covidové pandemie zběsile rostly jak kupní/prodejní ceny nemovitostí, tak i ceny nájmů. A to napříč všemi lokalitami.

Tomu, kdo byl pro banku bonitní, se vyplatilo (i přes nadměrně vysokou kupní cenu) skutečně zainvestovat do vlastní nemovitosti. Cena nájemného za středně velký byt v Praze (cca 50- 60m2) se běžně pohybovala kolem 17tis. Kč + poplatky. S hypotečním úvěrem ve výši cca 80% se často lidé dostali na podobný měsíční náklad. Ruku v ruce s nízkými úroky ze strany bank (cca kolem 2 až 2,5%), rostoucí inflací, a neustále rostoucími cenami nemovitostí, se jednalo paradoxně o nejekonomičtější řešení. Jednalo se o nejpříhodnější chvíli, kdy vyměnit nájemní bydlení za vlastní. Jak je to v současné době?

Během útlumu zahraničního turistického ruchu se rozhodli majitelé nemovitostí, určených pro krátkodobé pobyty, nabídnout své nemovitosti k dlouhodobému pronájmu. Navýšila se nabídka nájemních bytů a cokoli, čeho je najednou dostatek, či dokonce lokálně i převis, z logiky věci klesá na ceně. Jak dlouho bude zmíněný trend trvat, nelze s určitostí stanovit. Jisté je jen jedno. I přes momentální snížení ceny nájmů a zvyšování kupních cen se stále vyplatí nemovitost koupit. Oblast nájmů se dříve, či později opět cenově vrátí. A dost pravděpodobně i opět pokoří dosavadní nájemní maximum, které jsme tu měli před Covidem, protože:

  1. z důvodu výpadků příjmů určitých profesí kvůli pandemii se lidé bohužel dostávají do finanční pasti a na vlastní bydlení bohužel nebudou mít,
  2. prodejní ceny čím dál více rostou, proto i ti, kterých se finančně pandemie sice přímo nedotkla, nebudou schopni koupi zafinancovat (příjmy nerostou přímo úměrně s rostoucími cenami nemovitostí),
  3. již teď běžné věci jako potraviny, apod., začínají zdražovat (lidé nebudou schopni spořit v takové výši, v jaké byli zvyklí, a proto překážkou u hypotečního úvěru bude nedostatek vlastních naspořených finančních prostředků).

Mohla bych jmenovat další a další důvody, proč s jistotou bude opět jednoho dne nájemní bydlení z pohledu zisku pro majitele nemovitostí opět na výsluní, neboť lidí, kteří budou schopni koupit vlastní nemovitost, bude méně.

Zlom v cenách nájemního bydlení nastane ve chvíli, kdy se obnoví turistický ruch, tzn. kdy se obnoví krátkodobé pronájmy. V tu chvíli klesne nabídka dlouhodobých pronájmů a vznikne opět přetlak ze strany poptávajících nájemníků. Ceny nemovitostí ke koupi mezi tím opět odskočí směrem nahoru. Tímto se neustále zvětšuje propast v možnosti (schopnosti) pořídit si vlastní bydlení. S ohledem na zahraniční kapitál bude stále velká poptávka po koupi nemovitostí, a to i přes extrémně vysoké ceny.

Máte-li možnost (z hlediska financí, bonity, věku, profese, atd.) v současné době koupit nemovitost (i pokud byste v ní vy sami nebydleli), rozhodně neváhejte. Dle předpokladu bude hůř. V současné době se nemění cenové podmínky na trhu s nemovitostmi v řádech roků, ale v řádech měsíců. Čím později koupíte, tím více se vám vzdálí možnost koupi realizovat. Nicméně mějte na paměti, že rozhodně není vhodné kupovat nemovitost s hypotékou ve výši 100% LTV.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka