Články | Moderní chataření

Moderní chataření

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Moderní chataření
6 února, 2022

Moderní chataření

V dřívějších dobách si pod rekreačním objektem většina lidí představila typickou chatu, nebo chalupu někde v přírodě. Současný způsob rekreace však zahrnuje mnohem širší spektrum toho, co lze pro rekreaci využívat. Jaké nemovitosti mohou pro rekreaci sloužit?

Rekreovat se lze de facto všude, v jakékoli nemovitosti a v jakémkoli místě. Klasickými nemovitostmi pro relaxaci a odpočinek jsou chaty a chalupy, a to ať už dřevěné, kamenné, či zděné. K těmto typům rekreačních nemovitostí postupně začaly přibývat i různé usedlosti a klasické zděné rodinné domy, jež dříve sloužily především v rodinách mezi příbuznými u starší generace pro trvalé bydlení. Děděním ve prospěch mladších generací začal tento typ nemovitostí nabývat významu právě spíše rekreačního, kdy si je mladší generace zrenovovali, či přímo zrekonstruovali, a navštěvují je nárazově, či pravidelně o víkendech s cílem vyrazit z města do přírody.

Nicméně protože je doba čím dál uspěchanější a starost o dům, či chalupu s pozemkem, je energeticky a časově náročná, dává velké procento kupujících přednost „modernímu chataření“ v podobě apartmánu. Jedná se většinou o klasický byt v bytovém domě. Některé bytové domy jsou stavěné vyloženě za účelem investičním pro poskytování krátkodobých pronájmů turistům. Nicméně pokud plánujete pořídit tento typ nemovitosti pro svou potřebu, nemusíte se omezovat jen na bytové domy stavěné za účelem investice. Samozřejmě je v těchto typech bytových domů zpravidla větší komfort, lepší zázemí, často funkční recepce, správcovská firma, jež zajišťuje i úklid pokojů, nikoli jen společných prostor, a v těch lepších i přidané služby typu wellness, sauna, apod., ale pořizovací cena je samozřejmě o několik řádů vyšší. Proto pokud plánujete koupi rekreačního objektu pro svůj odpočinek, je na zvážení, zda přidanou škálu služeb, jež je nezbytná pro krátkodobé pronajímání, potřebujete mít také nutně k dispozici i vy.

Při volbě „moderního chataření“ se rovněž před samotnou rezervací zajímejte vůbec o možnost vlastní rekreace. Ačkoli to může znít sebevíce absurdně, že byste si do své nemovitosti, kterou kupujete za vlastní peníze, či prostřednictvím vlastní hypotéky, nemohli přijet, kdy chcete, tak opak je pravdou. Skutečně existují bytové domy, či přímo resorty, kde je vyloženě účelem nutnost nemovitost pronajímat. A ano, je možné ji využívat i pro sebe, ale zpravidla je vlastní pobyt omezen jen na určitý počet týdnů v roce, kdy majitel byt může využít sám pro sebe. Nejčastěji se jedná o cca 7-8 týdnů. Zbytek času je nucen nechat byt/apartmán volný pro turisty.

Pokud plánujete kombinovat u pořizované nemovitosti vlastní rekreaci s poskytováním ubytování cizím rekreantům, či chcete nemovitosti primárně pro pronajímání, důležitý pro vás bude nejen počet týdnů, jež budete moci využít pro své účely, ale také finanční podmínky ze strany budoucího provozovatele objektu/správcovské firmy. Velmi záleží na způsobu rozpočítávání celkových společných nákladů za objekt a na rozpočítávání výnosů z pronájmů. Správcovská firma má svou odměnu zpravidla procentuálně stanovenou a velmi záleží i na tom, zda sama zajišťuje i obsazenost, nebo si musíte shánět své zákazníky sami.

Při koupi „moderní chaty“ tak chtějte dopředu znát nejen technické parametry nemovitosti, ale i provozní a procesní nastavení budoucího fungování.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka