Články | Kvalifikace realitního makléře

Kvalifikace realitního makléře

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Kvalifikace realitního makléře
18 září, 2022

Kvalifikace realitního makléře

Papír snese všechno a samochvála ještě více, podle čeho tedy poznat, zda je realitní makléř skutečně znalý svého oboru, abyste se nespálili. Přece jen je prodej nemovitosti dosti zásadní věcí a často někdo prodává nemovitost jen jednou za život. Vyhodnocení, komu svěřit prodej své nemovitosti, by se měla dát stejná péče a dostatek času, jako když si vybíráte nemovitost ke koupi, ve které chcete žít.

Prezentace služeb makléře, jeho vzdělání, doložení různých kurzů a školení je hezká věc, ale toto by rozhodně nemělo být to rozhodující, dle čeho si svého makléře zvolíte. Rozhodně různé certifikáty dokládají, že realitní makléř by měl mít určité znalosti. O tom žádná. A popravdě makléř, který nemá žádné oprávnění, certifikát, kurz, školení, atd., je vlastně „divnej“, ale předložené „papíry“ vám nedávají informaci o tom, zda většinu času realitní zprostředkovatel neprosedí v kanceláři na….no na židli! 😊 Jak poznat, jaké má zkušenosti? Zda si umí poradit i s nestandardními situacemi?

Má rada zní – ptejte se! Buďte zvídaví a zajímejte se, jaký třeba nejkomplikovanější případ realitní makléř řešil. S čím si poradil, co ho překvapilo…Ano, vymyslet si může jakoukoli pohádku, ale z vlastní zkušenosti vím, že když se mě kdokoli zeptá na nejtěžší převod, se zápalem, bez váhání a barvitě se rozpovídám. A ani nemusím dlouho přemýšlet, který z převodů byl ten nejsložitější. A aniž by se mě klient ptal, bez váhání ihned sdělím, v čem byl specifický a jak bylo docíleno požadovaného výsledku. Když někdo stroze řekne, že nejtěžší jsou například exekuce, nebo prodej s opatrovnickým soudem, a nikterak se nemá k tomu, aby svůj nesložitější převod trochu popsal, je otázkou, zda jen „neplácl“ něco, co dobře zní.

Rozhodně se zajímejte o specifika, se kterými se makléř setkal. Rovněž se zajímejte o to, jak moc je makléř aktivní, tzn. na jakých kanálech ho najdete (zda má vlastní web, zda využívá i moderní způsoby prodeje – sociální sítě, virtuální prohlídky, youtube kanál, atd.), zda je vidět, když si jeho jméno „vygooglíte“, zda například publikuje, zda má například i otevřenou živnost nejen pro zprostředkování prodeje a pronájmu, ale také pro oceňování nemovitých věcí (to je velkým přínosem pro práci makléře), a další.

V neposlední řadě není ani na škodu, když realitní makléř upřímně přizná, že se s nějakou situací zatím třeba nesetkal. Lepší je, když přizná, že něco nevím, nebo s něčím nemá zkušenost, a hledá způsob, jak se k tomu postavit a vyřešit to, než když se kasá, že ho nic nepřekvapí a všechno zná a ví. Na tento typ makléřů pozor!  Vyvíjí se legislativa, vyvíjí se společnost, a s tím i fungování a přístup lidí. Takže při práci realitního makléře jej vždy může něco překvapit, protože každý člověk, se kterým se při prodeji nemovitosti setká, je individuální.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka