Články | Konec růstu cen nemovitostí? Možná, ne ale u novostaveb ...

Konec růstu cen nemovitostí? Možná, ne ale u novostaveb…

Konec růstu cen nemovitostí? Možná, ne ale u novostaveb…

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Konec růstu cen nemovitostí? Možná, ne ale u novostaveb…
30 září, 2018

Konec růstu cen nemovitostí? Možná, ne ale u novostaveb...

Již zítra začnou platit opět přísnější podmínky pro žadatele o hypoteční úvěr (od 1.10.2018). Málo kdo však ví, že většina bankovních institucí na nový režim posuzování bonity zájemců o hypotéku „najela“ již od 1.9.2018. Během září začali kupující při svých žádostech o hypoteční úvěry pociťovat důkladnější způsob prověřování, jehož výsledkem je často žádost banky o navýšení jistiny žadatelů, či prvotní splacení nebo převedení stávajícího (i drobného) úvěru na někoho z rodiny, aby se v registrech dlužníků z pohledu banky „očistili“.

Za příčinu nižšího počtu prohlídek může v současné době považovat mnoho prodávajících např. ještě doznívající prázdninový režim. Opak je ale pravdou. Nedostupnost nemovitostí z hlediska financování spolu s rostoucími úrokovými sazbami začínají způsobovat zpomalování trhu u již postavených nemovitostí avšak sílící „hlad“ po novostavbách. Segment, který pozvolnější zájem ze strany potenciálních kupujících zatím nezaznamenal, jsou právě novostavby. Nově zveřejněné developerské projekty s termínem dokončení stavby za cca 1,5 až 2 roky jsou již teď z velké části vyprodané. O něco méně chtěné jsou pak cihlové byty ve starších zástavbách (činžovní domy, apod.) a nejmenší zájem projevují kupující o „sídlištní“ lokality, tedy o byty v panelových domech.

Neutuchající zájem především o novostavby je způsoben několika faktory. Na povinnou jistinu, jež musí kupující v určité výši „složit“, mají zájemci možnost našetřit v průběhu výstavby. Část jistiny musí samozřejmě složit cca do měsíce od rezervace, ale mnohdy stačí jen 10%. Zbylých povinných 5-10%, které žadateli o úvěr chybí (standardně v současné době požadují banky 20% vlastních prostředků), mohou kupující našetřit do okamžiku, než bude banka uvolňovat půjčené peníze do úschovy, či na účet developera. K čerpání peněz na účet dochází zpravidla po kolaudaci, tedy těsně po dokončení stavby a před předáním nemovitosti. Spolu s touto výhodou jsou kupující v případě novostavby osvobozeni od daně z nabytí nemovité věci. Ač je zcela nové bydlení na první pohled dražší variantou, v konečné fázi jsou mu kupující nakloněni více. Koupě se jim neprodražuje o 4% na dani, kupují zcela novou stavbu, a zároveň si mohou zafixovat aktuální úrokovou sazbu, kterou budou mít zaručenou za 2 roky, kdy začnou nemovitost užívat a splácet (s aktuálním rostoucím trendem úrokových sazeb je předpoklad, že v danou chvíli, měli-li by si za 2 roky úvěr teprve vyjednávat, budou hypotéční úvěry s největší pravděpodobností o x tisíc korun na měsíčních splátkách dražší).

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka