Články | Kdy prodat a kdy pronajmout?

Kdy prodat a kdy pronajmout?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Kdy prodat a kdy pronajmout?
27 listopadu, 2022

Kdy prodat a kdy pronajmout?

Obecně lze říci, že optimální doba pro prodej nemovitosti je na cenovém vrcholu před tím, než začnou ceny nemovitostí klesat. Naopak optimální doba pro pronajmutí nemovitosti je okamžik, kdy ceny nemovitostí ke koupi začnou rapidně stoupat, neboť se snižuje schopnost kupujících nemovitosti kupovat, a proto začnou ceny pronájmů rychle stoupat. Najít a dopředu odhadnout přesně ten správný okamžik těsně před tím, než se na trhu s nemovitostmi začnou dít změny, je velmi složité. Se situací na trhu může „zamávat“ téměř ze dne na den jakákoli nahodilá situace. To jsme si ověřili ve chvíli, kdy začala covidová pandemie. Ta způsobila velmi rychlý přírůstek nabídky nemovitostí na pronájem, což způsobilo relativně rychlý pád cen nájemního bydlení. Naopak migrace obyvatel z Ukrajiny z důvodu započaté války v únoru 2022, rapidní plošný nárůst cen služeb a zboží a rychlé zdražování úrokových sazeb hypotečních úvěrů zase způsobilo rychlý nárůst cen pronájmů.

Zaměříme-li se nyní na situaci, kdy majitel nemovitosti zvažuje, zda v současné době nemovitost prodat, nebo spíše pronajmout, odpověď není tak jednoznačná. Trh s nemovitostmi se sice dostal do fáze, kdy nájemní bydlení postupně zdražuje, a nemovitosti k prodeji postupně zlevňují, ale…

Primárně by se měl majitel nemovitosti rozhodovat nejen podle aktuální situace na trhu, ale především podle toho, jaká je jeho vlastní situace. Život přináší různé potřeby, a ne vždy si člověk může vybrat, kdy přijdou. Ve chvíli, kdy se majiteli nemovitosti rozrůstá rodina, a původní nemovitost není velikostně dostačující, čekat řadu let na příznivější situaci pro prodej nemovitosti úplně nelze. Často není možné nechat si původní nemovitost na pronájem, ale je potřeba ji prodat, aby bylo reálné koupit tu větší. Stejně tak si v životě nenaplánujete, kdy a kde jakou nemovitost například zdědíte. Často je zděděná nemovitost v jiné lokalitě, a proto ji není možné pravidelně navštěvovat, udržovat, a ani pronajímat. Často je nutné do nemovitosti prvně zainvestovat, aby bylo možné ji pronajímat. Ne však vždy je to ve vašich finančních možnostech.

Ať je situace na trhu jakákoli, ne vždy se lze podle ní řídit. Každopádně jestliže vlastníte nemovitost, která vyžaduje pravidelnou údržbu, či velkou investici, aby se mohla pronajímat, je na zvážení, zda raději takovou nemovitost skutečně neprodat. Je potřeba si uvědomit i to, že pokud se nemovitost pravidelně neužívá a nejste schopni ani zajistit její pravidelnou kontrolu a údržbu, je lepší zvolit její prodej. Pokud se však nenacházíte v situaci, kdy byste nutně potřebovali peníze z teoretického prodeje nemovitosti, a pokud je nemovitost pronajímání schopná a lidově řečeno nehrozí, že vám „spadne na hlavu“, můžete si dovolit řídit se dle situace na trhu. Pokud jsou ceny nemovitostí v úpadku, můžete si dovolit s prodejem nemovitosti počkat na lepší období. Samozřejmě ji můžete nechat prázdnou, nicméně pravidelné příjmy z pronájmu jsou velmi příjemné a mohou vám po dobu čekání na lepší situaci na trhu, vytvořit nemalý finanční obnos pro například rekonstrukci, či jakoukoli jinou vaši finanční potřebu.

Nemáte-li určitou finanční potřebu, přičemž ceny nemovitostí klesají a pronájmy naopak stoupají, rozhodně se vám vyplatí nemovitost spíše pronajmout, než prodat.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka