Články | Kde ušetřit při současně vysokých cenách nemovitostí?

Kde ušetřit při současně vysokých cenách nemovitostí?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Kde ušetřit při současně vysokých cenách nemovitostí?
25 září, 2017

Kde ušetřit při současně vysokých cenách nemovitostí?

Za několik týdnů uplyne již rok od změny plátcovství daně z nabytí a začátku „přiostřování“ podmínek bank pro získání hypotečních úvěrů. Ačkoli mnozí doufali v pokles cen, nebo alespoň v zastavení jejich růstu, ceny nemovitostí stále stoupají. Je tedy možnost při potřebě pořídit nemovitost nyní, koupit „něco“ alespoň trochu výhodně?

Ti z vás, kteří potřebují koupit nemovitost pro vlastní bydlení:

  • máte-li hotovost, zaměřte svou pozornost na družstevní byty, u kterých není možnost financovat hypotečním úvěrem. Jednak nebudete platit daň z nabytí (4% z kupní ceny) a zároveň stále převládá skutečnost, že větší část kupujících (vaše konkurence) potřebuje financovat koupi hypotečním úvěrem. I přes to, že se rozdíl v ceně mezi osobním a družstevním vlastnictvím neustále zmenšuje, můžete narazit na byt, který bude majitel muset nabídnout za nižší cenu, než u toho, který financovat úvěrem lze.
  • nemáte-li hotovost, tudíž opravdu potřebujete koupit byt pomocí hypotečního úvěru, soustřeďte se na byty v družstevním vlastnictví, které lze převést do 1 roku do osobního vlastnictví. Budete jej moci zafinancovat úvěrem, a ačkoli jsou ceny u bytů v osobním vlastnictví a bytů v družstevním vlastnictví s možností převodu do osobního většinou stejně vysoké, minimálně ušetříte alespoň na dani z nabytí, což při 4% z kupní ceny není zanedbatelná úspora.
  • Nemáte-li hotovost a nemáte-li ani štěstí na družstevní byty, které lze převést do osobního vlastnictví, máte-li možnost nabídnout bance k zástavě jinou nemovitost, neváhejte. Úspora v podobě daně ve výši 4% z kupní ceny a možná i alespoň o trochu lepší kupní cena, nejde-li byt převést do osobního vlastnictví, bude velmi příjemná.

Ti z vás, kteří hledají nemovitost pro investici:

  • finančně zajímavé nemovitosti na investici můžete získat, budete-li se orientovat na nemovitosti s exekucemi, či v insolvenci. Zde je však nutné mít hotovost a také finanční rezervu pro případ, že by převod nakonec nedopadl. Ačkoli zde existuje určité riziko, pokud se převod podaří, rozhodně ušetříte tím, že koupíte nemovitost za nižší kupní cenu, než je aktuální tržní cena u právně „čistých“ nemovitostí.
  • Plánujete-li však nemovitost nepronajímat, ale zhodnotit ji např. rekonstrukcí a ihned prodat, nezapomeňte v celkových nákladech zohlednit i daň z příjmů (15%), neboť nesplníte pětiletou/dvouletou podmínku pro osvobození od daně.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka