Články | Kam porostou úrokové sazby?

Kam porostou úrokové sazby?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Kam porostou úrokové sazby?
24 dubna, 2022

Kam porostou úrokové sazby?

Již několik měsíců jsou úrokové sazby u hypotečních úvěrů strašákem velké skupiny lidí, kteří pořídili, nebo se chystají pořídit nemovitost pomocí hypotečního úvěru. Od roku 2015 si většina kupujících a majitelů nemovitostí s hypotečními úvěry zvykli na více než velmi příznivé úrokové sazby. V období let 2015 až 2021 nebyl pro většinu populace, využívající hypotečního úvěru, získat úrokovou sazbu i pod 2% p.a. Rok 2022 však přináší po 6 letech levných úvěrů v oblasti úrokových sazeb zemětřesení.

Zmiňované zemětřesení přichází nepopulárně po nelehkém období spojeném s covidovou pandemií, ve kterém si již spousta podnikatelů, ale i zaměstnanců, sáhla finančně na částečné, či úplné dno. Alespoň před rokem 2022 se mnozí z nás domnívali, že se o dno jedná. Bohužel ani prognózy odborníků dopředu neodhalili, jakým směrem se budou ubírat ceny zboží a služeb a celková „drahota“. Dost dobře budoucí cenový nárůst téměř všeho šel stěží odhadnout, neboť velkou měrou se na nárůstu cen začala podílet i válka mezi Ukrajinou a Ruskem. Nedostupnost některých nerostných surovin, problém s dodávkou plynu, atd., má nemalý podíl na zvyšování nákladů v domácnostech i firmách. Je jedno, který z problémů má větší dopad na současnou drahotu. Důležitý je výsledek. A současný výsledek všech negativních vlivů je ten, že mimo jiné i hypoteční úvěry rapidně zdražují.

V současné době dosahujeme na úvěrovém trhu dvojnásobku úrokových sazeb u hypotečních úvěrů, tzn. že při refinancování, či pořízení nového hypotečního úvěru, si vlastníci nemovitostí mohou nechat již jen zdát o dvouprocentních úrokových sazbách. V současné chvíli se úrokové sazby vyšplhaly na úrokové sazby v průměru ve výši 3,5 – 4,5% p.a. Jsme tedy s cenou hypotečních úvěrů na dvojnásobku oproti předchozímu období. Výhledově (minimálně do konce roku 2022) budou úrokové sazby stále ve fázi růstu. Přes léto můžeme očekávat úrokové sazby přes 5,5% a na podzim a ke konci roku mohou s velkou pravděpodobností dosáhnout i hranice 6-7% p.a. Proto pokud se některému majiteli hypotečnímu úvěru, či novému žadateli o hypoteční úvěr, zdá hypotéku s úrokovou sazbou přes 4% nesmyslně drahá, i přes to radím – neotálejte! Víte-li, že si nemůžete dovolit odložit svou bytovou potřebu (koupi vlastního bydlení) o více než rok až dva, neváhejte a běžte i do v současné době zdánlivě nesmyslných 4% p.a. Skutečně bude hůř, co se týče úrokových sazeb, a je otázkou, kdy a kde se hladina úrokových sazeb zastaví, a kdy budeme mít možnost pořídit si hypoteční úvěr s opět přijatelnějšími úrokovými sazbami.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka