Články | K čemu je dobrá virtuální prohlídka

K čemu je dobrá virtuální prohlídka

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články K čemu je dobrá virtuální prohlídka
19 května, 2024

K čemu je dobrá virtuální prohlídka

Před přibližně patnácti lety začaly oživovat, do té doby strohou inzerci s pouhými fotografiemi, videoprohlídky. První pokusy zdokumentovat nabízenou nemovitost včetně její lokality prostřednictvím videa, postupně přecházely v celkovou prezentaci nejen nemovitostí, ale rovněž realitních makléřů samotných. A proč ne, když služba daného makléře je dobrá a dává smysl. Nicméně trendy opět výrazně pokročily a videoprohlídky jsou čím dál více nahrazovány takzvanými 3D virtuálními prohlídkami. O co jde a slouží virtuální prohlídky opět k prezentaci nemovitosti a makléřů?

Principem 3D virtuální prohlídky je možnost přenesení zájemce o nemovitost na dálku do nabízených prostor. Zájemce si po spuštění 3D virtuální prohlídky konkrétní nemovitost pomocí pár kliků projde jako by byl fyzicky na prohlídce. Výhodou pro zájemce je možnost relativně podrobného prohlédnutí nemovitosti z pohodlí domova. Díky tomu si předem dokáže ujasnit, zda alespoň takto na dálku nemovitost odpovídá tomu, co od ní požaduje/potřebuje. Lépe tak vyčlení ty nemovitosti, které mu nevyhovují, a efektivně se zúčastní fyzických prohlídek jen tam, kde je velká pravděpodobnost, že to bude „ta pravá“ nemovitost pro něj. Nicméně přenést zájemce o nemovitost na dálku do nemovitosti není jedinou věcí, kterou 3D virtuální prohlídka umí. Umí toho mnohem více.

V první řadě jde o virtuální prohlídku pomocí naskenování předmětných prostor. Nicméně není vůbec žádný problém pořídit si pomocí scanneru i celkem fajnové fotografie. Pokud není potřeba/chtěné fotit detaily v nemovitosti, rozhodně umí scanner posloužit velmi dobře jako fotograf fotící přehledné celky. Jednoduše řečeno – krásně vám díky širokému záběru a vysoké světelnosti vyfotí obývací pokoj spojený s kuchyní, průchod z chodby do jednotlivých pokojů, apod. Ale to zdaleka není vše!

Scanner rovněž umí vygenerovat i půdorys, ze kterého je jasná a přehledná dispozice nemovitosti. Taktéž umí ověřit celkovou užitnou plochu (až na drobné odchylky typu započítaný prostor nad parapetem, apod.).  Velkou výhodou virtuální prohlídky je zaznamenání aktuálního stavu nemovitosti včetně jejího vybavení. Virtuální prohlídka může velmi dobře pomoci nejen při prodeji, ale také při pronájmu. A kde více, než u pronájmu, potřebujete revidovat stav nemovitosti a vybavení při předání a při zpětném převzetí. Nerada používám slovo „důkazní“ materiál, ale principiálně se o důkazní materiál vlastně jedná. Ze 3D virtuální prohlídky je možné vidět spoustu detailů počínaje stavem vybavení, přes stav stěn, podlah a dveří, až po čistotu a (ne)pořádek v jednotlivých místnostech. V případě poškození nemovitosti/vybavení nájemcem lze jednoduše dokázat, zda předmětnou vadu nemovitost již měla, či nikoli.

Obecně vzato lze říci, že 3D virtuální prohlídka do značné míry zefektivňuje práci realitního makléře, a zároveň pomáhá jak kupujícím, či nájemcům, při rozhodování, kam se efektivně zajít podívat, a kterou nemovitostí naopak neztrácet čas. Tím se velmi zefektivňuje i čas realitnímu makléři. Na druhou stranu je lehce stírána možnost prezentace samotného makléře, resp. jeho služby. Nicméně prezentace služby by měla být až sekundární, neboť na prvním místě by měl vždy být klient a jeho nemovitost.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT