Články | Je výhodnější kolej, nebo privát?

Je výhodnější kolej, nebo privát?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Je výhodnější kolej, nebo privát?
2 června, 2024

Je výhodnější kolej, nebo privát?

Budoucí studenti vysokých škol, kteří mají delší dojezd ze svého trvalého bydliště, řeší každý rok otázku bydlení. Každodenní dojíždění z trvalého bydliště není buď vůbec reálné, nebo jednoduše mnohem méně pohodlné oproti tomu, když může student bydlet v místě, kde studuje. I přes to, že studentům z větších dálek náleží přidělení koleje, často váhají, zda by přece jen nebylo lepší větší soukromí v pronajatém privátním bytě.

Kdy sáhnout spíše po koleji a kdy jít naopak bydlet do pronajatého bytu? Již relativně dlouho vychází ekonomičtěji spíše bydlení v pronajatém bytě. Respektive, abych toto tvrzení uvedla na pravou míru, tak stále hovoříme o „spolubydlení“, neboli o „sdíleném“ bydlení v soukromém bytě. Ještě před covidovou pandemií, než klesly ceny pronájmů výrazným způsobem dolů, začalo být bydlení ve sdíleném bytě s dalšími spolubydlícími výrazně levnější, než bydlení na koleji. Současná situace na trhu s nájemním bydlením se od roku 2022 cenově opět změnila, nicméně parametry pro a proti zůstávají velmi podobné. Ve sdíleném bytě studenti velmi často získají za nižší, či podobné peníze, mnohem větší komfort a soukromí. V současné době se měsíční náklad na kolej pohybuje klidně i kolem šesti až osmi tisíc měsíčně, některé dokonce až kolem 10.000,- Kč/měsíc. A většinou se o jeden pokoj dělí dva až tři studenti. Cena tedy relativně vysoká a soukromí de-facto minimální. Oproti tomu v bytě s dispozicí 3+1 dokáží velmi dobře bydlet tři studenti, z nichž každý má svůj vlastní pokoj, tedy klid a soukromí na učení. O koupelnu a WC se dělí pouze tři lidé oproti X desítkám dalších studentů bydlících na koleji ve stejném patře, a stejně tak i ve společné kuchyni se v rámci privátního bytu velmi komfortně prostřídají. A cenově? Pronájem průměrně vybaveného bytu v průměrném technickém stavu ve střední velikosti (do cca 70m2) se v současné době pohybuje v rozpětí 20.000-25.000,- Kč/měsíc + energie. A i kdyby byly poplatky na takový byt ve výši např. 9.000,- Kč/měsíc, náklad na bydlení vychází pro jednoho studenta na cca 9.667-11.333,- Kč/měsíc (nájemné včetně energií). Tedy podobně, či lehce více, než za kolej. A přitom získává každý student mnohem komfortnější bydlení. Navíc poplatky by vždy měly být zúčtovatelné, tudíž pokud tak jako většina studentů, budou všichni spolubydlící jezdit na víkendy domů, mohou mít studenti při ročním vyúčtování i přeplatky na spotřebě energií.

Co může být negativem při bydlení tzv. „na privátu“? Negativem mohou být sami spolubydlící. Je potřeba si zvážit, s kým do takového bydlení skutečně jít. Zda se již nějakou dobu znáte, nebo ne. Pokud nevíte, jak ostatní fungují, můžete s tím mít problém. Nejen z hlediska bezpečnosti (ačkoli jsou jednotlivé pokoje často uzamykatelné), ale i z hlediska návyků na hygienu, pořádek, čistotu, apod. Přece jen budete sdílet s ostatními velkou část společných prostor. Stejně tak je potřeba si dát pozor na to, na koho je psaná nájemní smlouva, a kdo se zavazuje majiteli bytu posílat celý měsíční nájem s poplatky. Někteří spolubydlící se mohou opozdit s platbami, a jestliže bude nájemní smlouva vedena jen na vás, logicky bude celou platbu vyžadovat majitel bytu po vás bez ohledu na to, že se na nájemné skládáte. Spolehlivost s termíny při placení je jedním z hlavních bodů, dle kterého byste si měli spolubydlení rovněž vyhodnotit. Stejně tak bývá nepříjemné, když některý ze spolubydlících na škole skončí dříve, než předpokládal. Shánět nového spolubydlícího v polovině semestru není rovněž úplně jednoduché. Samozřejmě jsou věci, které nelze jednoduše předpokládat. Stejně tak může některý ze spolubydlících dostat příležitost vyjet třeba na rok do zahraničí. Těžko bude někdo chtít a moci platit rok nájem, kde nebude bydlet.

Z výše uvedených důvodů doporučuji pronájem bytu místo koleje spíše již zavedené partě studentů vyšších ročníků. Jednak se už nějakou dobu znají, tedy ví, co od koho mohou čekat, a zároveň je velká pravděpodobnost, že když už „přežili“ prvák, tak budou úspěšně pokračovat ve studiu dál. Studentům prvních ročníků naopak doporučuji spíše bydlení na koleji. Hlavním důvodem je mnohem lehčí seznámení s ostatními vrstevníky a rovněž na koleji bývá vždy někdo tzv. „po ruce“, s kým mohou řešit studijní problematiku, zadané úlohy, mohou si vzájemně pomoci, poradit, apod. V prvním ročníku rovněž poznají nejvíce nových lidí, ze kterých do dalších let může vzniknout dobře fungující parta, která bude na bydlení v privátním bytě spolehlivá a dobře funkční.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka