Články | Jak vybrat vyklízecí, stěhovací a malířské služby?

Jak vybrat vyklízecí, stěhovací a malířské služby?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Jak vybrat vyklízecí, stěhovací a malířské služby?
3 března, 2019

Jak vybrat vyklízecí, stěhovací a malířské služby?

K nemovitostem bez pochyb patří i jejich vyklízení, stěhování věcí a vymalování. Zpravidla se zmíněné služby řeší před prodejem nemovitosti a často majitelé nemají vlastní zkušenost nebo dobrou referenci od známého, který byl s určitou firmou spokojen. Jak správně vybrat a nespálit se?

Nemáte-li vlastní zkušenost, nebo reference od známých, musíte si s výběrem těchto služeb poradit sami. Ideální je oslovit alespoň podle referencí na internetu několik firem a nechat si služby dopředu nacenit. Samozřejmě je ideální, pokud budou oslovení dodavatelé ochotni se přijet nejdříve podívat, kolik čeho máte, v jakém stavu nemovitost je, co se týče prasklin na stěnách, současné výmalby stěn, a v neposlední řadě i jak je nemovitost velká. Ne všechny firmy budou samozřejmě ochotny přijet, protože z logiky věci nechtějí trávit čas a plýtvat benzínem, když nemají jistotu, že ve finále tuto službu odeberete zrovna od nich. Z tohoto důvodu je ideální poslat firmě alespoň pár fotek a hlavně jim sepsat parametry bytu včetně rozsahu prací.

Doporučuji mít nemovitost zaměřenou včetně výšky stropů, např. od makléře, který vám bude nemovitost prodávat (tak jako tak by dobrý makléř měl nemovitost stejně vždy přeměřit). Důležité je znát i počet a velikost oken a dveří. Z tohoto již dokážou malíři odvodit náročnost prací co do spotřeby materiálů a množství stráveného času. Máte-li na zdech nějaké trhliny, nebo se vám odfukuje omítka, apod. – všechny tyto neduhy nafoťte zblízka. Zároveň zvažte, zda si umytí oken a finální úklid budete chtít řešit sami. Pokud ne, i tyto služby si nechte nacenit. Mnohdy je vhodné pro lepší dojem kupujících nechat přetřít např. okna, či dveře. Často stačí málo a hned vypadá nemovitost více čistě, vzdušně a udržovaně, aniž byste dělali nákladné opravy, či přímo rekonstrukci. Rozměry a parametry jsou opravdu důležité, protože byt o velikosti 70m2 je také 3+kk stejně jako 3+kk o velikosti 130m2, ale množství práce a nákladů na materiál bude až dvojnásobné.

V případě vyklizení např. starého nábytku a nepotřebných věcí, které už nenajdou uplatnění jinde, vyzvěte firmu, aby bylo nacenění kompletní včetně případného poplatku do sběrného dvora. Nacenění by mělo zahrnovat jak fixní položky – např. za přistavení kontejneru o určitém objemu, tak i např. hodinové sazby pracovníků, cestovné, apod.

V případě stěhování je nejlepší variantou nemovitost nafotit. Vyhnete se tak nedorozumění, které vzniká subjektivním náhledem na danou věc. Z vašeho pohledu tři skříňky v ložnici, mohou být tři obrovské, těžké a špatně manipulovatelné šatní skříně, které dají stěhovákům mnohem více zabrat a které zaberou i více místa ve stěhovacím voze. Často se naceňuje i podle typu/velikosti vozu, který je zapotřebí vhodně zvolit. Stejně tak upozorněte na skutečnost, máte-li ke stěhování nějakou „stěhovací lahůdku“ typově velké těžké piano, nebo větší těžký trezor, apod. Zde bývá sazba odlišná. V neposlední řadě nezapomeňte i na sklep a komory, kde máte také uložené věci.

Na samotný závěr dbejte na to, abyste rozsah služeb, které si budete chtít objednat, měli rozepsaný v objednávce, či smlouvě o dílo. Pokud budete mít na objednávce, či smlouvě jen celkovou částku a jednotlivé položky nebudou rozepsané, jak se v případě nespokojenosti, nebo nedodržení rozsahu služeb, budete bránit? A platbu? Nikdy nehraďte za tyto služby celou částku dopředu. Ideální je dělat úhradu po splnění celého rozsahu služeb. Variantou je i průběžné proplácení za jednotlivé části. V případě zálohových plateb dopředu bych byla opatrná, i když chápu opatrnost i druhé strany. Jistě se mnoha firmám bohužel stalo, že práci nejdříve poctivě odvedli, a pak museli platbu z nepoctivého klienta vymáhat. Pamatujte na to, že čím podrobnější podklady firmám pro nacenění služeb poskytnete, tím přesnější bude cenová nabídka, a tím méně budete překvapeni jak vy, tak i samotná firma. Nevzniká zde prostor o polemizování, že cena je finálně dražší, protože neměli dostatečné informace, apod.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka