Články | Jak vybrat advokáta

Jak vybrat advokáta

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Jak vybrat advokáta
26 listopadu, 2023

Jak vybrat advokáta

Stejně jako je tisíce realitních makléřů, je i tisíce advokátních kanceláří a advokátů. Jak vybrat správně takového, který vám bude vyhovovat?

Jeden z prvních kroků, který je potřeba si správně vyhodnotit, je oblast, ve které službu od advokáta potřebujete. Není tím myšlena oblast geografická, ale právní odvětví. Ano, i realitní makléř by měl být schopen umět prodat a pronajmout od rezidenčních nemovitostí, přes komerční, až po ty skutečně netradiční a ne zcela běžné. Nicméně když je zaměřen na určitý segment, měl by mít více zkušeností a jak se říká – měl by „v tom umět dobře chodit“. V jakékoli profesi můžete mít přesah do více oblastí, ale skutečně „kovaný“ může být zpravidla člověk jen v užší oblasti.

Advokáti samozřejmě mohou též fungovat na obecné rovině stejně jako například obvodní lékař. A není to úplně špatně. Nicméně budete-li mít problém se srdcem, zajisté ho budete raději řešit přímo s kardiologem a nikoli s obvodním lékařem. Podobně byste měli přistoupit i k výběru advokáta. Jsou advokáti, kteří se specializují na rodinné právo, jiní naopak na obchodní právo, atd., a dle vaší záležitosti byste tedy měli vybírat.

Jak však zalovit ve správných vodách a vylovit v množství advokátních služeb tu správnou pro vás? V první řadě doporučuji poptat se u známých, kolegů, rodiny, atd., zda měli nějakou zkušenost s advokátní službou, a jak byli spokojeni. Pokud to nebude příliš troufalé a citlivé téma pro druhou stranu, zeptejte se i na to, jak celá záležitost probíhala, respektive, jak a jakou formou advokát komunikoval, jaké měl termíny, jak byl, nebo naopak nebyl časově pružný, atd. To, že byli spokojení jiní, je základní indicie k dobrému výběru, ale neznamená to, že vám bude vyhovovat stejný přístup. Někteří advokáti upřednostňují osobní návštěvy, což vás může časově více zatěžovat, a dost možná by pro vás byl lepší ten, který je schopen pořešit určité věci na dálku prostřednictvím elektronické komunikace. Každopádně doporučení je jasná první volba, dle které bych doporučila se rozhodovat.

Pokud nemáte nikoho kolem sebe, kdo by měl dobrou zkušenost s advokátní službou, je výběr o něco složitější. Zkuste vyfiltrovat na internetu hodnocení, recenze, zkušenosti jiných lidí. Dle toho lze rovněž ledacos usuzovat, či si vytvořit alespoň základní obrázek o fungování konkrétních advokátů/advokátních kanceláří. Mnohdy z recenzí a hodnotících textů pochopíte předem i to, o jakou oblast práva se jednalo. A pokud ne, vyberte si několik nejlépe hodnocených, a jednoduše obvoláním zjistěte, zda se zabývají tou problematikou, kterou potřebujete řešit. Hledání a filtrování začněte samozřejmě v lokalitě, která je vám nejbližší. Ale pozor…pokud nenajdete adekvátního advokáta ve vaší lokalitě, doporučuji zkusit pohledat i mimo váš „rank“, a nezvolit nějakého advokáta jen proto, že ho máte nejblíže.

A když nejste úspěšní ani takto, zkuste se třeba aktivně poptat skrze online prostředí. Sociální sítě sdružují spousty lidí a spousty informací, a třeba jste i v nějaké skupině – např. sousedé ve vaší obci/ulici. Dost možná existují i nějaké skupiny přímo týkající se zkušeností s právními službami. Jednotliví lidé zde sdílí a sdělují své zkušenosti. Jak pozitivní, tak i ty špatné. Není od věci znát i negativní zkušenosti, protože minimálně se dokážete vyhnout těm právním službám, se kterými lidé nebyli spokojeni.

Dost možná jsem vám neporadila tímto článkem nic závratného, nicméně nahodile si vybrat můžete vždycky. A je to hop, nebo trop. Proto před nahodilým ničím neopodstatněným výběrem zkuste skutečně hledat, a hlavně se ptát a ptát. Skutečně není jedno, komu svou záležitost svěříte, a bohužel je v praxi mnoho těch, kteří byli velmi nespokojeni s pro ně důležitou službou, ale už výběr nemohli vzít zpátky, nebo je minimálně stál zbytečný čas a peníze bez očekávaného výsledku.

Výběru advokáta, stejně jako výběru makléře, byste měli věnovat minimálně stejné množství času a úsilí, jako výběru perfektního dárku pro vaše blízké. Smutné je, že spousta lidí věnuje více času výběru nového telefonu, než těm důležitějším věcem.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka