Články | Jak urychlit schválení úvěru a odhad

Jak urychlit schválení úvěru a odhad

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Jak urychlit schválení úvěru a odhad
21 listopadu, 2021

Jak urychlit schválení úvěru a odhad

Velkým tématem primárně pro kupující při koupi nemovitosti, kteří potřebují koupi zafinancovat hypotečním úvěrem, je doba celkového schválení úvěru. K finálnímu schválení nevede jen doložení příjmu žadatele a posouzení žadatelovy bonity, ale i další úkony.

Začneme-li od konce, tak finální schválení úvěru je završené podpisem úvěrové smlouvy. Pokud kupujete nemovitost, která již fyzicky existuje (tzn. nejedná se o developerský projekt, který ještě fyzicky neexistuje), spolu s úvěrovou smlouvou by vám ve stejný okamžik měla banka vystavit i zástavní smlouvy. V okamžik, kdy budete podepisovat kupní a úschovní smlouvu, měly by se podepsat zároveň s nimi právě i smlouvy zástavní. Okamžiku podepsání veškeré smluvní dokumentace však předchází několik kroků.

Prvním krokem je samozřejmě oficiální rezervace nemovitosti. Po podpisu rezervační smlouvy je vhodné nemeškat a ihned poslat do banky následující dokumenty:

  1. podepsanou rezervační smlouvu,
  2. list vlastnictví na kupovanou nemovitost,
  3. nabývací titul (kupní smlouva prodávajících, či notářský zápis o dědictví, nebo např. darovací smlouva), obecně řečeno se jedná o dokument, jenž dokládá, jakým způsobem aktuálně prodávanou nemovitost prodávající nabyli/získali do svého vlastnictví),
  4. fotografie nemovitosti,
  5. energetický štítek budovy (PENB),
  6. ideálně půdorys.

Body 1. až 5. jsou nutností. Bod 6. nutný není, ale pokud jej od realitního makléře, či prodávajících máte, určitě není od věci, poskytnout rovnou bance i ten. Čím více podkladů se pošle ihned a najednou, tím dříve se odhadce může odhadem začít zabývat. Body 2. až 6. byste měli od dobře pracujícího realitního makléře obdržet buď již při prohlídce nemovitosti, nebo ihned po ní, či nejpozději automaticky okamžitě po podpisu rezervační smlouvy. Pokud na prohlídce neobdržíte nic, nebo jen část výše uvedených dokumentů, je dobré ihned realitního makléře, či prodávajícího požádat, aby potřebné dokumenty dohledal a měl je připravené na to, abyste je mohli obratem nejpozději po podepsání rezervační smlouvy poslat do banky. Dodají-li se všechny potřebné podklady najednou a rychle, předejdete zbytečným časovým prodlevám u procesů, jež vedou k finálnímu schválení vašeho úvěru.

Vzor kupní a úschovní smlouvy je rovněž potřeba dodat pro finální schválení úvěru, ale nejsou potřeba pro odhad nemovitosti. Tudíž odhad může být spuštěn okamžitě po podpisu rezervační smlouvy. Kupní a úschovní smlouvy se většinou vypracovávají až po podpisu rezervační smlouvy. Doba vyhotovení je různá, dle individuálního času konkrétního advokáta, ale v průměru by jejich vyhotovení nemělo trvat déle jak 5 dnů. Jakmile máte vzor kupní a úschovní smlouvy, okamžitě tyto dokument rovněž zašlete do své banky.

Mají-li prodávající na prodávané nemovitosti také hypoteční úvěr, je nutné, aby vám dodali co nejdříve po rezervaci také vyčíslení kompletního dluhu pro finální splacení jejich úvěru. Tato částka musí být rovněž doplněna do kupní smlouvy, neboť vaše banka bude banku prodávajících vyplácet napřímo z účtu na účet (částka odpovídající dluhu prodávající nejde přes advokátní, notářkou, či bankovní úschovu kupní cen).

Odhad hodnoty kupované nemovitosti bude proveden buď online, nebo bude muset interní, či externí odhadce banky, skutečně fyzicky nemovitost navštívit. Návštěvu nemovitosti, bude-li nutná fyzická prohlídka, se snažte domluvit s odhadcem co nejdříve. Nečekejte, než mu budete volat. Čím později zavoláte, tím pozdější termín návštěvy od něj získáte. Po prohlídce nemovitosti bude odhadce potřebovat minimálně ještě týden na zpracování dat a vyhotovení odhadu. Nicméně pokud nemovitost navštíví odhadce osobně, fotografie by si měl pořídit své z místa šetření. Pokud však dopředu od svého hypotečního poradce budete vědět, že bude proveden online odhad, doporučuji si zkontrolovat, jaké fotografie má realitní makléř, či prodávající v inzerci. Často není vyfoceno vše, co je pro odhad potřeba. Některé banky vyžadují mít vyfocený nejen interiér bytu, ale například i společné prostory v domě (chodbu, prostor u poštovních schránek a výtahu), celý dům a rovněž přední a zadní vchod tak, aby bylo zřejmé z fotografie i číslo popisné. Některé z fotografií v inzercích často chybí, a proto je dobré vědět, co si případně již na prohlídce nemovitosti, sami vyfotit, abyste následně nečekali na dodání potřebných fotografií od realitního makléře, či prodávajících.

Jedná se sice o pár maličkostí, ale i maličkosti mohou ušetřit výrazný kus času a celý proces významně urychlit.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka