Články | Jak souběžně prodat a koupit nemovitost, když potřebujete ke koupi peníze získané z prodeje stávající nemovitosti?

Jak souběžně prodat a koupit nemovitost, když potřebujete ke koupi peníze získané z prodeje stávající nemovitosti?

Jak souběžně prodat a koupit nemovitost, když potřebujete ke koupi peníze získané z prodeje stávající nemovitosti?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Jak souběžně prodat a koupit nemovitost, když potřebujete ke koupi peníze získané z prodeje stávající nemovitosti?
12 srpna, 2018

Jak souběžně prodat a koupit nemovitost, když potřebujete ke koupi peníze získané z prodeje stávající nemovitosti?

Velmi často souvisí s koupí jiného bydlení i nutný prodej stávající nemovitosti. Na první pohled patová situace má hned několik variant řešení.

Ideální variantou se může jevit situace, kdy najdete prodávajícího, který je ochoten vám vyhlídnutou nemovitost „podržet“ bez jakýchkoli oboustranných závazků do doby, než prodáte své stávající bydlení. Tato na první dojem ideální varianta je však nejen nejméně pravděpodobná, ale také nejvíce riziková. Jednak se takto ochotný prodávající hledá opravdu obtížně, protože nejen, že neví, jak dlouho bude čekat na peníze, ale také nemá jistotu, že nakonec danou nemovitosti budete opravdu ochotni, popř. schopni koupit. A mezi tím bude odmítat jiné zájemce, kteří by nemovitost koupili hned, čímž by měl peníze mnohem dříve k dispozici. Tato varianta je však riziková i pro vás. Začnete prodávat svoji nemovitost a ve chvíli, kdy se budete chtít/muset přestěhovat a smluvně potvrdit koupi slíbené  a „podržené“ nemovitosti, vám může prodávající oznámit, že už ji prodal někomu jinému, nebo že si prodej rozmyslel. A vy budete ve fázi, kdy pod hrozbou pokut za pozdní předání, již budete muset svou stávající nemovitost předat a odstěhovat se. Ale kam v tu chvíli….?

Rozhodně lepší variantou je situace, kdy vybranou nemovitost oficiálně zarezervujete, a do rezervační smlouvy si s prodávajícím zapracujete dohodnuté individuální podmínky a termíny pro plnění, tzn. termíny, do kdy budou podepsány kupní a úschovní smlouvy, do kdy bude kupní cena poslána do úschovy, apod. Abyste si naklonili prodávajícího na svou stranu a byl ochotný vám počkat, můžete mu nabídnout (pokud nemovitost neobývá) že od rezervace budete hradit fixní položky, které musí prodávající platit, i když v nemovitosti nebydlí, např. fond oprav v případě bytu. Tímto krokem mu nebudou vznikat zbytečné náklady jen kvůli tomu, že je ochotný na vás počkat. V případě správně sepsané rezervační smlouvy jsou kryté obě strany. Vy se zavazujete nemovitost koupit a prodávající se zavazuje vám svou nemovitost prodat. V tomto případě je důležité, abyste dokázali reálně odhadnout dobu prodeje vaší stávající nemovitosti, abyste se nedostali do problému, že prodej vaší nemovitosti trvá déle, než jste si domluvili termín koupě vybrané nemovitosti s prodávajícím.

V praxi můžete řešit i koupi zatím ještě fyzicky neexistující nemovitosti. Ať už se chystáte koupit nemovitost od developera, nebo stavět např. rodinný dům „na vlastní pěst“, i zde budete potřebovat peníze z prodeje stávající nemovitosti na průběžné financování nemovitosti budoucí. Jak řešit tento případ? Dozvíte se v následujícím článku…

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka