Články | Garáž = výhodná a levná investice!

Garáž = výhodná a levná investice!

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Garáž = výhodná a levná investice!
6 prosince, 2020

Garáž = výhodná a levná investice!

Rádi byste investovali do nemovitosti, která se vám v čase zhodnotí, ale nemáte dostatek vlastních finančních prostředků, nebo si nechcete brát příliš vysoký úvěr? Jedna levnější a přesto velmi výnosná varianta existuje. A nemám na mysli fondy, akcie, ani investici do zlata.

Téměř každý si pod vhodnou investiční příležitostí představí byt o dispozici 1+kk až 2+1. To je totiž to nejmenší a nejméně nákladné v celkové ceně, co lze pronajmout a co zároveň nabývá na hodnotě. Vyvedu vás však z omylu. Vůbec totiž nevadí, že nemáte miliony na to, abyste si mohli dovolit investiční nemovitost. Ačkoli si to většina lidí neuvědomuje, opravdu existuje i méně nákladná varianta, kterou si může dovolit větší skupina lidí. Jedná se (pro někoho možná překvapivě) o garáže, garážová stání a parkovací stání.

Ano, tato varianta vám určitě nezajistí měsíční pasivní příjem 10.000 Kč a více, ale situace ve velkých městech je taková, že tento typ nemovitosti se dokáže mnohdy zhodnotit rychleji, než nemovitosti určené k bydlení.

Princip je naprosto jednoduchý. Ve velkých městech je místa pro parkování čím dál méně a aut čím dál více. Před x lety bylo normální, že k jednomu bytu měli majitelé jeden vůz. Dnes je běžné mít v rodině dva vozy. Ty ale musí někde parkovat.

Současná nová výstavba samozřejmě řeší parkování stavěním podzemních garáží. Často však v takových projektech vychází ke každému bytu pouze jedno parkovací stání. Někteří kupující, především malých bytů 1+kk, často „horko těžko“ dosáhnou finančně na byt samotný. Tudíž pokud není podmínkou developera parkovací stání ke každému bytu koupit, může se naskytnout možnost, přikoupit více než jedno parkovací stání. Proto pokud kupujete byt v novostavbě a máte tuto příležitost a nějaké finance navíc (i přes to, že máte třeba jen jedno auto), stojí tato koupě za zvážení. Všude, a v prostranství developerských projektů obzvlášť, lidé často bojují s nedostatkem parkovacích míst.

Parkovací stání dokážete vždy za „pár stovek“ pronajmout. Ano, není to moc, ale alespoň vám to může pokrýt třeba fixní výdaje za úklid a údržbu podzemních garáží obou parkovacích stání, které každý měsíc platíte jako zálohovou platbu SVJ. Ale co je příjemnější, během pár let velmi pravděpodobně bude situace s parkováním tak tíživá pro obyvatele obytného bloku, že vznikne poptávka po tomto „zboží“. Pro správné zhodnocení je třeba vyčkat na okamžik, kdy budou nově postavené domy v okolních ulicích opravdu plně obydlené. Okamžik, kdy začne plný provoz okolního prostředí a běžný život. Spousta lidí časem dostane například služební auto, nebo v rodině dospěje dítě, které ač bydlí zatím u rodičů, chce si pořídit svůj první vůz, atd. Jakmile nastane tento okamžik, jste schopni prodat parkovací stání, které jste zakoupili např. za 350.000 Kč, i za dvojnásobnou cenu! A to během pár let.

Zároveň chci podotknout, že se toto netýká jen novostaveb. Avšak u venkovních samostatných garáží, které se nachází ve starší zástavbě, je potřeba dát si pozor na rozměry. Přece jen před 25 lety měly osobní automobily menší rozměry, než je tomu nyní. Současný průměrný vozový park je tudíž náročnější na rozměry (především jde o šířku vrat, kterými auto projíždí).

Příležitostí, jak koupit vhodnou garáž, či parkovací stání, na investici, je více, a nutně nemusí být jen v novostavbách, či být podmíněna tím, že kupujete byt v novostavbě. Můžete tedy výhodně zainvestovat a při tom nemusíte vkládat miliony.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka