Hledáte-li bydlení pro sebe, a to ať už chcete nemovitost koupit, nebo si ji pronajmout, než podepíšete rezervační smlouvu, nebojte se na prohlídce nemovitosti zeptat realitního zprostředkovatele na vše, co vás zajímá. Samozřejmě je otázkou, zda bude mít veškeré informace připravené a bude tak schopen dát vám odpověď hned, anebo se bude teprve doptávat majitele. Nicméně protože je důležité, abyste se cítili v novém bydlení komfortně (jedná se o velkou změnu a většina kupujících, či nájemníků, nechce řešit stěhování jinam každý rok), zajímejte se od technických věcí, přes provozní, až po ty právní.
Doporučení pro nájemníky… Nebojte se zeptat, kdo je majitelem bytu, a na jak dlouho má v plánu držet si danou nemovitost na pronájem. Dobré je vědět, kde třeba žije, jak je kontaktní. Z toho vám vyplyne pravděpodobná schopnost či neschopnost řešit nahodilé věci. A pokud se jedná o někoho, kdo je z daleka, nebo žije a pracuje v zahraničí, je fajn zjistit, jestli a koho má případně k ruce, kdo není daleko, aby mohla tato osoba pořešit potřebné věci za něj. Stejně tak je fajn vědět, kdo v nemovitosti bydlel před vámi, jak dlouho, a proč nájem ukončil. Máte-li nějaké plány do budoucna, např. pořízení rodiny, či domácího mazlíčka, je fajn i z vaší strany dopředu se o této variantě zmínit a zajímat se, zda by s tím majitel neměl problém. Klidně říci, že to není ještě nějakou dobu u vás aktuální, ale že v budoucnu to může nastat. Rozhodně je dobré vědět, co všechno je součástí pronájmu. Často se dělají prohlídky v nemovitostech, kde ještě současný nájemník bydlí (ať už je přítomen, či není). Budete tak mít jasno v tom, co za vybavení si budete muset obstarat sami. Z provozních věcí doporučuji zajímat se o typ vytápěni, kotle, karmy (jsou-li v nemovitosti přítomny). U některých nemovitostí nemusí být samostatný plynoměr/vodoměr, takže otázka „Jak se rozpočítává a rozúčtovává spotřeba“ je více, než na místě. Ať už si chcete pronajmou rodinný dům, nebo byt v bytovém, či velkém rodinném domě, považuji za důležité alespoň okrajově tušit, kdo jsou vaši teoretičtí sousedé.
Doporučení pro kupující… Kromě běžných záležitostí, které jsou většinou uvedené v inzerátech, nebo když nejsou, tak vám je realitní makléř sdělí na prohlídce, je pár věcí, na které když se nezeptáte, můžete si později „trhat vlasy“. Jedná se například o stav našetřených peněz ve fondu oprav u SVJ/družstva, o stav technický (jaké byly opravy, do čeho se investovalo, nebo bude investovat), jací jsou sousedé z pohledu majitele prodávané nemovitosti. Je fajn se zeptat i na to, zda je něco v nemovitosti, co třeba nefunguje úplně tak, jak by mělo. Jaká je tepelná pohoda v interiéru během jednotlivých ročních období, hluk, klid, místní zvyklosti, které nejsou nikde zakotvené (Stanovy), ale které si mezi sebou lidé nastavili tak, že fungují a že se „podle toho jede“. Vyžádejte si Stanovy SVJ/družstva. Jaký je aktuální stávající dluh prodávajícího na prodávané nemovitosti, má-li na ní zástavní právo banky. Je fajn dopředu se informovat, jak si to prodávající představuje z hlediska času převodu vlastnických práv, stěhování, atd.
Každá ze stran (prodávající x kupující, či pronajímatel x nájemce) může mít určité požadavky, potřeby, přání, které když se dopředu nekomunikují, nebo se komunikují špatně/nedostatečně, mohou přivodit velmi nepříjemné a napjaté situace, kterým bylo možné předejít. Samozřejmě by měl být hlavním nositelem informací realitní zprostředkovatel, ale řada z vás již poznala, že všechno je o lidech, a proto se často v praxi velmi liší kvalita práce odvedené realitním zprostředkovatelem.