Články | Dočasný pronájem

Dočasný pronájem

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Dočasný pronájem
20 února, 2022

Dočasný pronájem

Jednou ze situací, kdy můžete potřebovat využít dočasného pronájmu, je prodej své vlastní nemovitosti. Ne každý kupující si může časově dovolit nechat vás ve své prodané nemovitosti bydlet i po prodeji. Mnohdy ani nabídka placení tržního nájemného, či hypotéky nemusí být pro kupujícího akceptovatelná.

Často si svého kupujícího nemůžete podle svých priorit vybírat, pokud nechcete svou nemovitost nabídnout za výrazně nižší cenu, než je tržní průměr. Tím byste si samozřejmě naklonili větší počet kupujících, ze kterých byste si mohli vybrat toho, který vám poskytne střechu nad hlavou i po prodeji na vámi požadovanou, respektive potřebnou dobu.

Jak řešit dočasné bydlení po prodeji nemovitosti? Jsou různé možnosti a volba konkrétní z nich záleží na vaší situaci. Můžete být v režimu, kdy chcete jinou nemovitost koupit, ale ještě ji nemáte nalezenou. V tomto případě doporučuji najít si klasický dlouhodobý pronájem, abyste měli dostatek času rozhlédnout se na trhu s nemovitostmi a skutečně si v klidu vybrat tu pravou. Její přepis na vás bude také trvat x týdnů, či spíše dva až tři měsíce, a proto je dočasný klasický nájemní vztah dobrou volbou. Budete mít kde bydlet, a protože dopředu nevíte, kdy přesně narazíte na tu svou vysněnou nemovitost, nebudete zbytečně tlačeni žádnou lhůtou pro vystěhování a tím, že musíte nutně honem rychle něco koupit.

Jste-li v režimu, že máte svou kupovanou nemovitost již zarezervovanou, a potřebujete pro její koupi obratem použít finance z prodeje své stávající nemovitosti, a jedná-li se o nemovitost, do které se budete moci ihned po přepisu vlastnických práv nastěhovat, tak zde doporučuji dvě varianty. Než se během pár týdnů 2x stěhovat, je skutečně lepší nastavit cenu prodávané nemovitosti tak, abyste měli vyšší počet zájemců, ze kterých si budete moci vybrat toho, který bude akceptovat předání nemovitosti o cca 2 až 3 měsíce později oproti normálu. Nechcete-li se vydat touto cestou, pak je dobré domluvit si střechu nad hlavou na dočasnou dobu u rodičů, či jiných příbuzných.

Další variantou, ve které se můžete nacházet, je situace, kdy sice máte svou budoucí nemovitost již vybranou a dokonce i zarezervovanou, ale může se jednat o budoucí stav (developerský projekt, jež ještě není postaven). Zde je většinou doba na „dočasné“ bydlení delší, protože zpravidla potřebuje většina prodávajících určitou část kupní ceny v podobně předepsané splátky poslat do určitého termínu po zarezervování projektu na účet developera. A tuto splátku je potřeba uhradit z peněz za prodej vlastního současného bydlení. V tomto případě doporučuji např. ponížit prodejní cenu, abyste si mohli vybrat z kupujících toho, který chce vaši nemovitost pořídit např. na investici, a tudíž vás zde nechá bydlet v pronájmu do potřebné doby. Další alternativou je najít si klasický dlouhodobý pronájem. Samozřejmě záleží na tom, jak daleko máte do kolaudace a předání nové nemovitosti. Pokud je to rok a déle, pak doporučuji vydat se cestou dlouhodobého pronájmu, ať se zbytečně nelimitujete při prodeji vlastní nemovitosti jen na určitý okruh kupujících.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka