Články | Další rok končí. Co nás potkalo a co nás čeká dál?

Další rok končí. Co nás potkalo a co nás čeká dál?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Další rok končí. Co nás potkalo a co nás čeká dál?
9 prosince, 2018

Další rok končí. Co nás potkalo a co nás čeká dál?

1.10.2016 – konec 100% hypotečních úvěrů

1.11.2016 – poplatníky daně z nabytí se stali kupující

1.12.2016 – levnější předčasné splácení u spotřebitelských úvěrů na bydlení

1.10.2018 – nová regulace hypotečního trhu ve smyslu přísnějších podmínek pro získávání hypoték

2014 – 2018 – růst cen nemovitostí

2014 – 2018 – růst cen pronájmů nemovitostí

2018 – růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů

2019 – ????????

O budoucím vývoji realitního trhu se zatím spekuluje z mnoha stran různě. Některé zdroje hovoří o stagnaci a poklesu cen, jiné naopak tvrdí, že pokles cen se jen tak nedostaví. Kde je tedy pravda?

Jednoznačně nelze přesně určit, jaký bude stav v roce 2019. Budoucí stav lze jen předpokládat na základě faktických opatření a skutečností, ke kterým došlo v roce 2016 – 2018, a především na základě aktuálního chování a stavu poptávajících v praxi.

Faktory zvyšující cenu: daň z nabytí, menší množství nabídek, přísnější stavební standardy, pomalejší výstavba novostaveb, ubývání nemovitostí k prodeji vlivem upřednostňování poskytování krátkodobých pronájmů Airbnb, vliv zahraničních investorů, kdy pro mnohé z nich jsou současné ceny nemovitostí i úrokové sazby stále v ČR levnější, než jinde,…

Faktory snižující cenu: snižující se poptávka kupujících v důsledku zdražování půjčovaných financí od bank (rostoucí úrokové sazby) a těžší získávání úvěrů (požadavek na větší vlastní finanční prostředky, vyšší příjmy a menší celkovou zaúvěrovaností), narůstající počet majitelů nemovitostí v exekuci,…

Z výše uvedených faktorů lze předpokládat, že pokles cen nemovitostí vlivem snižující se poptávky, může v roce 2019 nastat. Nicméně není přesně známá síla a množství zahraničních investorů a ani přesný poměr mezi snižující se poptávkou a snižujícím se počtem nemovitostí v nabídkách. Je dost možné, že přesně tyto dva faktory udrží ceny nemovitostí minimálně ve stejné výši a zabrání pádu cen i přes to, že čeští kupující začnou méně kupovat. A pokud se přece jen dočkáme poklesu cen, prvně se snižování prodejní ceny dotkne větších nemovitostí, protože kupní ceny jsou v celkovém objemu pro kupující výrazně větší, než ceny menších nemovitostí (i přes to, že nejmenší nemovitosti vycházejí v přepočtu Kč/m2 vždy nejdráž). Čím je nemovitost větší, tím je v celkové ceně dražší, pro kupující více nedostupnější, a proto i počet zájemců o velké nemovitosti stále ubývá. Tím budou prodávající v případě potřeby prodat nuceni nemovitost nabídnout za nižší cenu, než jak tomu bylo v předchozím období.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka