Články | Covid příspěvek pro ubytovací služby

Covid příspěvek pro ubytovací služby

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Covid příspěvek pro ubytovací služby
14 února, 2021

Covid příspěvek pro ubytovací služby

Ve druhé polovině ledna 2021 schválila Vláda ČR dotační rozpočet na podporu podnikatelům poskytující ubytovací služby. Oproti roku 2020 se bude vyhrazená dotační částka týkat nejen provozovatelů klasických hotelů, ale také nově i individuálních ubytovacích zařízení. Co si pod pojmem „individuální ubytovací zařízení“ přesně představit? A budou se příspěvky týkat i provozovatelů Airbnb?

Pod individuálním ubytovacím zařízením si můžete představit malé penziony, apartmány, pokoje, rekreační nemovitosti pro přechodné ubytování turistů, atd. Jde o ubytování v soukromí, nikoli klasické hotely. Stejně tak i ubytování například ve sportovních střediscích, areálech, kempech s chatkami, apod. Nemovitosti musí mít skutečně charakter rekreační. Z tohoto vyplývá i skutečnost, že provozovatelů krátkodobých pronájmů typu Airbnb, se příspěvky týkat nebudou. Z finanční podpory jsou vyloučeni podnikatelé, kteří v městských aglomeracích krátkodobě pronajímají byty v bytových domech. Těm nezbývá nic jiného, než nabídnout své nemovitosti k pronájmu dlouhodobému, aby pokryli alespoň část své finanční ztráty. Na druhou stranu („ruku na srdce“) – provozovatelé klasických rekreačních objektů zpravidla po celou dobu svého podnikání odvádí státu a obcím všechny poplatky, což o všech provozovatelích Airbnb říci nelze. Nehledě na to, že byt v bytovém domě, skutečně nemá charakter rekreační nemovitosti.

A jaké jsou konkrétní finanční příspěvky?

Za jeden pokoj na den je dotace stanovena ve výši 200,- Kč (celkově za 78 dnů v rozmezí 22.10.2020 až 22.01.2021 bez započtení období, kdy netrval nouzový stav, tzn. bez 3.12.2020 až 17.12.2020). Ti, kteří zahájili poskytování ubytování po 31.12.2019 mají nárok na 50% z výše uvedené částky, tzn. 100,- Kč/den. Základními podmínkami pro nárok na příspěvek je bezdlužnost vůči státu a skutečnost, že není podnikatel v insolvenci. Stejně tak je důležitým faktorem datum zahájení živnosti, a to nejpozději k 1.10.2020.

Formuláře žádostí jsou k dispozici na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka