Články | Co zvážit při koupi domu?

Co zvážit při koupi domu?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Co zvážit při koupi domu?
15 září, 2019

Co zvážit při koupi domu?

S koupí domu si vybíráte nejen dům samotný, ale často si volíte i jiný životní styl. Nový životní styl nastává převážně pro majitele, kteří do té doby bydleli v bytě. Vaše spokojenost s výběrem správného domu se bude odvíjet nejen od parametrů domu a velikosti zahrady, ale svou důležitou roli hraje i lokalita a složení obyvatel obce.

V první řadě je potřeba ujasnit si svoje fungování, neboť od toho se odvíjí jak parametry domu, tak i výběr prostředí. Odpovězte si na otázky, jak nejčastěji trávíte volný čas, co máte rádi, zda jste sami, nebo máte či plánujete rodinu. Zdržujete se rádi doma, nebo raději vyrážíte na různé výlety a poznáváte nové prostředí? Rádi se odreagováváte spíše fyzickou činností, nebo dáváte přednost relaxaci v podobě dobré četby? Nedělá vám problém řízení automobilu? Jakou máte práci? S pevnou pracovní dobou, nebo s možností home office?

Výše uvedené a i mnoho dalších záležitostí je potřeba důkladně promyslet. Jste-li akční typy s chutí cestovat a poznávat nová místa, zřejmě pro vás nebude ideální velká zahrada u domu, na jejíž údržbu „padne“ celý víkend. Jestliže zahradničení nemáte v krvi a není to pro vás forma relaxace, mohou se z vás stát otroci vlastní nemovitosti, přičemž se velmi často mohou objevit pocity znechucení.

Podobně je potřeba zvážit i občanskou vybavenost a celkovou dostupnost. Co všechno se nachází v dané obci? Pro co/za čím si budu muset dojet? A jak tam pojedu? Vlastním automobilem, nebo je možnost přepravy veřejnou dopravou v podobě vlaku, či autobusu? A bude-li určitá závislost na veřejné dopravě, jak časté jsou spoje? S celkovou dostupností je třeba si uvědomit i náročnost časovou při dojíždění za prací, tedy za zdrojem obživy. Jestliže plánujete rodinu a přitom máte oba nejen pevnou pracovní dobu, ale časově nastavenou tak, že vás jisto jistě každé ráno i večer nemine dopravní špička, může se stát i z tohoto důvodu dům v určité lokalitě spíše řeholí, než radostí. Je potřeba si uvědomit, že určité činnosti budete opravdu dělat denně!

Neméně důležitým faktorem je i reálné porovnání, co za určitý finanční obnos získáte v hlavním, či velkém městě, a co na jeho okraji, či vyloženě na venkově. Vždy je nutné sledovat tzv. „poměr x cena x výkon“. Každá nemovitost, kterou si nepostavíte přesně podle svých představ a přesně tam, kde byste úplně nejradši chtěli, je o kompromisech. U výběru domu je nutné promyslet každé pozitivum a každé negativum. Vše má na něco dopad, neboť většina kupujících musí zpravidla volit nějaký kompromis. Obsah tohoto článku se může někomu zdát směšný, či takový, že výše uvedené věci jsou jasné, a proto nestojí ani za zmínku, ale ve své praxi jsem již nesčetněkrát prodávala nemovitost klientům, kteří opravdu až ex post zjistili, že některé věci buď úplně nedomysleli, nebo je jednoduše překvapily.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka