Články | Co zohlednit při koupi bytu

Co zohlednit při koupi bytu

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Co zohlednit při koupi bytu
3 listopadu, 2024

Co zohlednit při koupi bytu

Při nákupu bytu v bytovém domě je spousta věcí, které jsou pro každého z nás různě důležité. V první řadě bych záměr (a s ním spojené parametry ke zohlednění) rozdělila na koupi stávajícího (již existujícího) objektu a na koupi objektu budoucího (zatím neexistujícího). Obě varianty mají mnoho výhod i nevýhod.

U bytu ještě neexistujícího je potřeba velká představivost. Byť developeři poskytují různé vizualizace jak bytu, tak i celého domu včetně veřejného prostranství v okolí, pořád je důležité mít na paměti, že veškeré marketingové záležitosti bývají pouze informativní a v praxi často ne vyloženě závazné. To je ale trochu jiný příběh, takže se vraťme k variantě, kdy můžeme počítat s tím, co a jak developer prezentuje.

Velkou neznámou u zatím neexistujících objektů, je hlučnost, teplotní pohoda, výšková poloha, míra soukromí, výhled,… Přece jen, když vybíráte z již postavených bytů, hlučnost zjistíte na prohlídce (sice jen v jeden konkrétní čas, kdy se tam nacházíte, ale alespoň nějaká představa). Teplotní pohodu zjistíte také jen z části (na prohlídku jdete zpravidla v jednom ročním období ze čtyř a v konkrétní hodinu během dne), ale vyzkoušíte si klima alespoň trošku. Co však můžete vyhodnotit velmi dobře je míra soukromí. U postavených objektů z konkrétního bytu přesně vidíte, jak daleko je protější dům, co tam stojí za objekty, jak daleko máte souseda. Tak, jak vidíte na souseda, vidí zpravidla i on na vás. A díky tomu si můžete subjektivně vyhodnotit, jaká vzdálenost je pro vás ještě akceptovatelná. Stejně tak v reálném čase můžete navnímat i pocit z daného podlaží. Byt se může nacházet příliš nízko (menší soukromí, horší bezpečnost), nebo naopak může ne dobře působit příliš velká výška (strach z výšek, větší vzdálenost při případné evakuaci). Když se vrátíme ke vnímání okolí z oken a balkonů/teras daného bytu, je důležitý nejen výhled obecně (zeleň versus sousedé versus komerční, rušné, či vyloženě oku nelahodící objekty), ale také to, co se nachází přímo pod, či nad bytem.

U stávajícího objektu rovněž můžete narazit na některé sousedy, ať už přímo v domě, nebo v jeho okolí. I to vám může napovědět mnohé o osazenstvu. Stejně tak vám budou již před koupí dobře známy finanční poměry daného SVJ, či družstva. Vizuálně si můžete udělat obrázek o objektu zvenčí, i zevnitř, z čehož vyplývá i reálný aktuální stav. U již fungujících SVJ a družstev je opravdu důležité neopomíjet informace ohledně zaúvěrovanosti, či naopak o výši naspořených financí. A tyto finanční sumy je vhodné dát si do poměru s tím, jak objekt vypadá a v jakém je technickém stavu. Když má SVJ, či družstvo úvěr, a dům je v dobré kondici, není na přiměřené zadluženosti nic špatného. Pozor však u zaúvěrovaných bytových domů, které jsou navíc ve špatném technickém a vizuálním stavu. Nic naspořeno, splácení dluhu, a na dům není sáhnuto…tato fakta nevěstí nic dobrého.

U bytu v bytovém domě, který teprve vznikne, je fajn záruční doba. Technicky by nemovitosti nemělo nic být. Pokud bude, je ni záruka. Co je však velkou neznámou, je budoucí osazenstvo. Stejně tak je složitější představa o výšce a výhledu, hlučnosti jak od sousedů, tak i z okolního provozu. Tepelnou pohodu si volíte jen na základě světových stran, na které jsou vámi poptávané dispozice bytů orientované v daném projektu. Ale jak se tam budete skutečně cítit, zjistíte, až když tam budete bydlet. U spodních bytů je potřeba „pídit“ se po výšce od terénu, stejně tak je důležitá i světlost objektu, či případně nepříjemné ochlazování podlahy bytu ze spodních provětrávaných garáží. U horních bytů je důležité zohlednit například možnost křížového větrání. Některé byty (ty v předposledním patře) se mohou z menší, či větší části nacházet pod exteriérem bytu nad ním (terasa). Zde může být riziko zatékání do bytu větší, než když nad daným bytem bude po celé jeho ploše taktéž byt. Dávat si kafíčko na balkoně nacházejícím se např. přímo nad garážovými vraty nebude úplně fajn. Rušnost, výfukové plyny, auta se zde často zastaví po výjezdu z garáže, aby si řidiči nastavili navigaci. V některých bytových domech je taktéž v přízemí uvažováno s určitými komerčními prostory. Je důležité okrajově tušit, o jaké jde provozy. Takový výdej zásilek, kde neustále „třískají“ dveře, či mateřská školka, nemusí úplně lahodit vašemu sluchu.

Pokud se budeme dívat na obě varianty objektivně, vždy najdeme na každé variantě tisíc pro a tisíc proti. Nic není ideální. Důležité je ale rozhodovat se podle vašeho subjektivního nastavení. Každý z nás jinak reaguje na hluk, na teploty, na pocit bezpečí,.. A podle toho vyhodnocujte, u které z variant přece jen převažuje více pozitiv, než nagativ.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka