Články | Co můžete a nemůžete v nájmu?

Co můžete a nemůžete v nájmu?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Co můžete a nemůžete v nájmu?
3 října, 2021

Co můžete a nemůžete v nájmu?

Nájemní vztah mezi pronajímatelem a nájemcem řeší Nový občanský zákoník (89/2012, NOZ), nicméně častým problémem mezi majitelem bytu a nájemníkem bývá to, co NOZ dovoluje. U kterých záležitostí často nájemce a pronajímatel vzájemně naráží?

Velkým tématem je domácí zvířectvo. Jestliže má nájemník s pronajímatelem uzavřenou platnou nájemní smlouvu, má nájemník právo v pronajaté nemovitosti chovat zvířata (samozřejmě takovým způsobem, aby nedošlo k poškození majetku pronajímatele, a aby neobtěžoval, neomezoval a neznepříjemňoval žití ostatním sousedům v domě a okolí). Pronajímatel tedy dle NOZ nemůže chování domácích zvířat nájemníkovi zakázat. I přes to často majitelé bytů dávají podmínku, že si nepřejí zvířata v nemovitosti. Co s tím? Ačkoli zvíře majitel nemůže zakázat, je dobré probrat tuto záležitost narovinu před nástupem do pronájmu. Určitě by neměl nájemník podnikat nic za zády pronajímatele, a kor ne to, co si pronajímatel vyloženě nepřeje. Spoléhat na to, že se to majitel nedozví, není dobrým řešením. Nikdy nájemník neví, koho a jak dobře ze sousedů majitel nemovitosti zná, a v jak intenzivním kontaktu se sousedy je. Zároveň může pronajímatele dost často obměkčit právě to, že zájemce o pronájem narovinu sdělí majiteli, jaká je jeho situace. Férové jednání často vítězí i nad původně naprosto striktní podmínkou. Zájemce o pronájem nikdy neví, kdo jsou další uchazeči. Stačí pak situace, kdy se majiteli druzí zájemci nebudou v něčem pozdávat (chováním, vzhledem, apod.), a v tu chvíli raději sáhne po kočičím, či psím opatrovateli. A to jenom proto, že si na nic nehrál a byl upřímný.

Dalším velkým tématem je kouření. Opět jsme u skutečnosti, že ani kouření v nemovitosti nemůže pronajímatel zakázat. Správně si může pouze přát, aby kuřák v bytě nekouřil. Buď dá tedy přednost nekuřákovi, nebo bude po kuřákovi vyžadovat, aby kouřil jen ve venkovním příslušenství (balkon/lodžie/terasa/předzahrádka), či úplně mimo objekt. Opět by kuřák ze sebe kvůli získání bytu neměl dělat nekuřáka. Jednak je kouření z kuřáků často cítit (a nekuřák toto cítí dvakrát více) a jednak si v tu chvíli většina majitelů pomyslí, že když zájemce nejedná narovinu v této věci, tak v čem dalším bude chtít klamat. Opět doporučuji jednat narovinu. Ano, kouřím, ale nedělá mi problém kouřit mimo interiér, nebo když zájemce ví, že mu kouření mimo byt bude dělat problém, raději by se měl poohlédnout po jiné nemovitosti, kde tuto záležitost nebude majitel řešit.

Dvě hlavní problematiky jsme probrali, ale zájemcům o pronájem doporučuji projít si NOZ, protože i to, co není v nájemní smlouvě vyloženě uvedené, řídí se právě podmínkami specifikovanými v NOZ. Další častou problematikou jsou nájemníkovy úpravy v bytě technického i vizuálního charakteru, výmalba, apod.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka