Články | ČNB podmínky zmírňuje, banky naopak přiostřují!

ČNB podmínky zmírňuje, banky naopak přiostřují!

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články ČNB podmínky zmírňuje, banky naopak přiostřují!
26 dubna, 2020

ČNB podmínky zmírňuje, banky naopak přiostřují!

Začátkem dubna Česká národní banka uvolnila doporučované limity pro poskytování hypotečních úvěrů. Tak, jak v nedávné době procházel úvěrový trh změnou v podobě zamezení možnosti půjčit si na celou hodnotu nemovitosti bez nutnosti vlastních finančních prostředků, tak v současné chvíli se Česká národní banka opětovně rozhodla zmírnit podmínky pro poskytování úvěrů. Jaká je však současná praxe? A jak je to ve skutečnosti s odkladem hypotečních splátek?

Česká národní banka navyšuje možnost půjčení peněz z 80% na 90% ceny nemovitosti. Ukazatel DSTI, který sleduje poměr čistého příjmu žadatele a výši splátky všech jeho dluhů, zvyšuje z 45% na 50%. Druhý ukazatel DTI, který posuzoval počet ročních čistých příjmů domácnosti nutných ke splacení všech dluhů, Česká národní banka úplně zrušila.

Cokoli, co je pouze doporučeno, neznamená, že se tím banky opravdu řídí! Tak, jak banky kombinovaly hypoteční úvěry s úvěry např. ze stavebního spoření, aby „obešly“ zákaz 100% LTV, stejně tak nyní mohou zmírňovat posuzování bonity klientů, ale dělají pravý opak. Zpřísňují všechny parametry.

Médii proběhlo, že ten, kdo zažádá o odklad splátek, nebude mít záznam v registru. I pokud záznam v registru opravdu nebude, interně si banky vedou seznam těch, kteří o odklad požádali, a do budoucna na takového klienta budou pohlížet jako na méně bonitního, neboť pro banky se ocitl v neschopnosti splácet. V praxi tedy nejen, že se vám odkladem splátek navýší náklady na celkový úvěr, ale navíc budete mít černý puntík u banky, ke kterému bude při vašich dalších požadovaných úvěrových aktivitách banka přihlížet.

Zjišťujte skutečné podmínky od hypotečních profesionálů a bez ověření nevěřte všemu, co projde médii. A odklad splátek opravdu zvažte. Nemáte-li finance vyloženě na hraně, zkuste se odkladu raději vyhnout. Na první pohled úleva rodinnému rozpočtu může do budoucna napáchat spíše více škod. Ačkoli nejsem odborníkem přes finance, ale spíše přes prodeje a pronájmy nemovitostí, úvěry s mou profesí úzce souvisí. Proto budete-li mít k financování týkající se nemovitostí  jakýkoli dotaz, ráda vás propojím s odborníky, na které se obracím i s vlastními záležitostmi.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka