Články | Ať koupě, nebo pronájem, kam se ceny ještě vyšplhají?

Ať koupě, nebo pronájem, kam se ceny ještě vyšplhají?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Ať koupě, nebo pronájem, kam se ceny ještě vyšplhají?
1 ledna, 2018

Ať koupě, nebo pronájem, kam se ceny ještě vyšplhají?

Již od roku 2015 neustále stoupá „hlad“ po nemovitostech. Stoupající poptávka zájemců o koupi, nízké úrokové sazby, 100% hypoteční úvěry, zdražování nájmů, nedostatek nových bytů. Všechny vyjmenované faktory spustily před třemi lety cenový boom na trhu s nemovitostmi. Od roku 2016 došlo k několika významným změnám, na základě kterých se předpokládalo určité ochlazení trhu. Řeč je o zamezení poskytování 100% hypoték (od 1.10.2016 poskytování hypotečních úvěrů ve výši max. 90 – 95%), změně plátcovství daně z nabytí nemovitých věcí (od 1.11.2016 je nově poplatníkem strana kupující), částečné nasycení poptávajících, kteří již úspěšně nemovitost koupili. Ani jednotlivě, ani ve společném působení těchto tří nastalých skutečností však růst cen nemovitostí nezastavil. K jistému zpomalení růstu cen oproti roku 2015 sice došlo, nicméně z dlouhodobého hlediska mají ceny stále rostoucí tendenci. Trhu s nemovitostmi nepřispívá ani současná problematika se získáváním stavebních povolení pro výstavbu nových bytových domů developerskými společnostmi.

Zdlouhavá řízení pro vydání stavebních povolení prodlužují dobu, kdy budou další nové byty „k mání“ a celkově se rok od roku snižuje jejich počet. Ačkoli se částečně poptávající po koupi vlastního bydlení od roku 2015 již nasytili, s klesajícím počtem nových bytů kupní síla stále neslábne, ba naopak!

Změnu v množství nabízených bytů ke koupi by mohla rozpoutat aktivita jednotlivých městských částí, které již dlouhou dobu řeší problematiku poskytování krátkodobých pronájmů, tzv. Airbnb. Obecně začíná být tlak na majitele bytů, kteří touto formou pronajímají své nemovitosti, aby dané příjmy jednak zdaňovali, dále aby splňovali bezpečnostní podmínky a zároveň aby se podíleli na platbách jako hoteliéři (platby místních poplatků). Dle mnoha názorů se v případě provozování Airbnb již nejedná o příležitostný přivýdělek majitelů, ale přímo o podnikání. Aktuálně chystaná novela zákona o místních poplatcích právě míří k odsouhlasení do Poslanecké sněmovny. Podaří-li se prosadit navrhované změny, začne být pro mnoho majitelů nemovitostí provozování krátkodobých pronájmů přes Airbnb méně ziskové, a proto by spousta vlastníků mohla zvolit raději prodej své nemovitosti, nebo se přiklonit spíše k poskytování dlouhodobých pronájmů. A při představě, že se aktuálně formou Airbnb v Praze pronajímá cca 7.000 bytů, mohla by odsouhlasená novela opravdu posílit nabídku nemovitostí ke koupi a zvýšit šance u zájemců o dlouhodobý pronájem. Nicméně ať už se podaří prosadit danou novelu, či nikoli, nemění to nic na tom, že ceny nemovitostí i ceny dlouhodobých pronájmů budou zatím stále růst a jejich výše jen tak brzy neklesne. Před jakýmkoli poklesem cen vždy předchází zastavení jejich růstu. A do této fáze se ceny zatím ještě nedostaly.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka