Články | Aktuální stav na trhu, aneb co říkají čísla?

Aktuální stav na trhu, aneb co říkají čísla?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Aktuální stav na trhu, aneb co říkají čísla?
21 července, 2019

Aktuální stav na trhu, aneb co říkají čísla?

Po delší době si pojďme zhodnotit aktuální trh s nemovitostmi. Spolu s tím je třeba vyvodit závěry pro budoucí vývoj nejen na základě čísel, ale také na základě souvisejících okolností. Čísla jednoznačně ukazují historický vývoj a lze z nich předpokládat i budoucí tendence trhu, nicméně bez znalosti souvislostí mohou být i zavádějící…

Co nám čísla říkají?

Za první čtvrtletí letošního roku se snížil počet úplatných převodů o 24,48%. Počet poskytnutých hypoték  klesl za první čtyři měsíce v letošním roce o 25,62% a jejich objem se snížil o 21,36%. Oproti tomu vzrostla nabídka nových bytů v Praze o 19,64% (pro měsíc duben) a nabídka bytů k prodeji v Praze o 4,55% (pro měsíc červen). Zároveň se nám zvyšuje i průměrná doba prodeje – o cca 16 dní.

Jaký vývoj nám čísla mohou napovídat a jak je tomu s přihlédnutím na okolnosti?

Snižuje se kupní síla. O této skutečnosti nám napovídá primárně klesající počet úplatných změn na KN a také prodlužující se doba prodeje. Snižující se počet poskytnutých hypoték (zároveň za celkový nižší objem) nutně nemusí znamenat nižší kupní sílu, neboť nejsou k dispozici statistiky převodů za hotovost a hypoteční úvěr, na základě kterých by bylo možné posoudit vývoj poměru kupujících s hotovostí a kupujících s hypotékou. Nicméně o nižší kupní síle vypovídá i nižší počet zájemců o prohlídky. U běžného bytu v Praze (v OV, např. 2+kk) se v průměru snížil počet prohlídek z 8 zájemců na 5. Číslo, které však může být pro budoucí vývoj zavádějící, je počet nabídek nových bytů v Praze. Rozdíl mezi dubnem 2018 a 2019 číselně naznačuje, že bude docházet k nárůstu nových bytů v nabídce. Opak je však pravdou, neboť současný trend je zkreslený počtem stavebních povolení, která byla vydána ještě před zpřísněním pražských stavebních standardů, zároveň před navýšením administrativy spojené s vyřízením stavebních povolení a v době, kdy měli developeři „k mání“ více pozemků. V tuto chvíli se tedy jedná pouze o „dozvuk“ lepších časů developerů, kdy bylo více místa a méně byrokracie. To prodlužuje dobu pro získání stavebního povolení, což zapříčiní menší počet novostaveb.

O čem vypovídá současný stav v souvztažnosti k cenám nemovitostí?

V současné chvíli ceny nemovitostí spíše stagnují. Stagnace se však vyhýbá právě novostavbám, u nichž se ceny stále mírně zvyšují. Chcete-li v současné chvíli mít na koupi nemovitosti více času a současně ušetřit, zaměřte se spíše na tzv. „secondhandové“ nemovitosti. Novostavby jsou rychle prodané za stále se zvyšující ceny.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka