Jak se stane při prodeji ze stavebního pozemku nestavební?
14 července, 2019
Co znamená stavební uzávěra?
28 července, 2019

Po delší době si pojďme zhodnotit aktuální trh s nemovitostmi. Spolu s tím je třeba vyvodit závěry pro budoucí vývoj nejen na základě čísel, ale také na základě souvisejících okolností. Čísla jednoznačně ukazují historický vývoj a lze z nich předpokládat i budoucí tendence trhu, nicméně bez znalosti souvislostí mohou být i zavádějící…

Co nám čísla říkají?

Za první čtvrtletí letošního roku se snížil počet úplatných převodů o 24,48%. Počet poskytnutých hypoték  klesl za první čtyři měsíce v letošním roce o 25,62% a jejich objem se snížil o 21,36%. Oproti tomu vzrostla nabídka nových bytů v Praze o 19,64% (pro měsíc duben) a nabídka bytů k prodeji v Praze o 4,55% (pro měsíc červen). Zároveň se nám zvyšuje i průměrná doba prodeje – o cca 16 dní.

Jaký vývoj nám čísla mohou napovídat a jak je tomu s přihlédnutím na okolnosti?

Snižuje se kupní síla. O této skutečnosti nám napovídá primárně klesající počet úplatných změn na KN a také prodlužující se doba prodeje. Snižující se počet poskytnutých hypoték (zároveň za celkový nižší objem) nutně nemusí znamenat nižší kupní sílu, neboť nejsou k dispozici statistiky převodů za hotovost a hypoteční úvěr, na základě kterých by bylo možné posoudit vývoj poměru kupujících s hotovostí a kupujících s hypotékou. Nicméně o nižší kupní síle vypovídá i nižší počet zájemců o prohlídky. U běžného bytu v Praze (v OV, např. 2+kk) se v průměru snížil počet prohlídek z 8 zájemců na 5. Číslo, které však může být pro budoucí vývoj zavádějící, je počet nabídek nových bytů v Praze. Rozdíl mezi dubnem 2018 a 2019 číselně naznačuje, že bude docházet k nárůstu nových bytů v nabídce. Opak je však pravdou, neboť současný trend je zkreslený počtem stavebních povolení, která byla vydána ještě před zpřísněním pražských stavebních standardů, zároveň před navýšením administrativy spojené s vyřízením stavebních povolení a v době, kdy měli developeři „k mání“ více pozemků. V tuto chvíli se tedy jedná pouze o „dozvuk“ lepších časů developerů, kdy bylo více místa a méně byrokracie. To prodlužuje dobu pro získání stavebního povolení, což zapříčiní menší počet novostaveb.

O čem vypovídá současný stav v souvztažnosti k cenám nemovitostí?

V současné chvíli ceny nemovitostí spíše stagnují. Stagnace se však vyhýbá právě novostavbám, u nichž se ceny stále mírně zvyšují. Chcete-li v současné chvíli mít na koupi nemovitosti více času a současně ušetřit, zaměřte se spíše na tzv. „secondhandové“ nemovitosti. Novostavby jsou rychle prodané za stále se zvyšující ceny.

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka