Články | Ukázka jak nepřijít o stovky tisíc při prodeji bytu!

Ukázka jak nepřijít o stovky tisíc při prodeji bytu!

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Ukázka jak nepřijít o stovky tisíc při prodeji bytu!
15 listopadu, 2020

Ukázka jak nepřijít o stovky tisíc při prodeji bytu!

Na základě jednoho z dřívějších příspěvků https://www.resimnemovitost.cz/papirova-plocha-nemovitosti-a-proc-na-ni-nespolehat/ se mi sešlo několik dotazů na konkrétní případ, kde jsme nesrovnalost velikosti nemovitosti odhalili a jak jsme postupovali. Rozhodla jsem se tedy popsat konkrétní případ a číselně vyjádřit, co to pro prodávající znamenalo.

Jednalo se o družstevní byt 4+1 před rekonstrukcí s lodžií a sklepní kójí na Praze 6.

Plocha uvedená v nájemní smlouvě s družstvem:

  • byt: 71,4m2
  • lodžie: 4,5m2
  • sklep: 2,2m2

Dle nájemní smlouvy s družstvem se tedy jednalo o byt o velikosti 71,4m2.

Skutečná plocha po zaměření:

  • byt: 80,48m2
  • balkon: 4,44m2
  • sklep: 2,16m2

Skutečné zaměření bytu, či domu samozřejmě provádíme až po tom, co se s klienty dohodneme na spolupráci, proto pro prvotní ocenění nemovitosti vycházíme z podkladů. Byt jsme tedy nacenili na velikost 71,4m2. Cenu jsme nastavili na 5.350.000,- Kč (necelých 75.000,- Kč/m2).

JENŽE! Skutečná velikost bytu byla po zaměření o neskutečných 9,08m2 VĚTŠÍ!!! Už jen jednoduchou matematikou (75.000 Kč/m2 x 9m2) se jedná o cenový rozdíl ve výši 675.000,- Kč! Smlouvu o spolupráci jsme tedy okamžitě doplnili dodatkem se zvýšením nabídkové ceny na rovných 6.000.000,- Kč!

Kupující by byl po prodeji samozřejmě v pohodě, pokud bychom se řídili jen velikostí uvedenou v podkladech. Větší nemovitost by ho bývala stála mnohem méně. Jak by k tomu ale přišli prodávající??? Pokud tuto nesrovnalost prodávající zpětně již nezjistí (což je ve většině případů samozřejmě ta nejčastější varianta), tak je nemá co trápit. Nevědí, že mohli mít o x stovek tisíc korun z prodeje své nemovitosti více.

Nejsmutnější však je to, když se prodávající svěří do rukou odborníka právě proto, aby měli podchycená všechna rizika, a ten tento ZÁKLADNÍ technický parametr skutečně neověří. Platit provizi takovému „odborníkovi“ pak bohužel postrádá smysl. V tomto konkrétním případě mohli prodávající přijít o nemalou částku. V opačném případě, kdy by byla nemovitost menší a nabízela by se s větší plochou, by naopak mohli být po prodeji popotahováni kupujícími za nekorektní transakci. A v dnešní době se spousta lidí okamžitě ohání právníky.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka