Články | Počkat s prodejem či koupí nemovitosti, nebo neotálet?

Počkat s prodejem či koupí nemovitosti, nebo neotálet?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Počkat s prodejem či koupí nemovitosti, nebo neotálet?
21 října, 2018

Počkat s prodejem či koupí nemovitosti, nebo neotálet?

Několik let rostoucí ceny nemovitostí nabudily prodávající a popuzovaly kupující. Jaký je stav v říjnu 2018 a jaká je prognóza pro obě strany?

Prodávající se musí smířit s tím, že ceny nemovitostí již rapidně nestoupají a spíše začaly stagnovat. Ačkoli po každé stagnaci zpravidla přichází reverzní účinek, zlevňování nemovitostí v současné chvíli hrozí jen pozvolné a pouze v určitých lokalitách dle typu nemovitosti. Nicméně protože ani sami ekonomičtí prognostikové nedokáží zaručeně odhadnout vývoj cen nemovitostí na období delší, než do konce letošního roku, mají-li majitelé nemovitostí záměr prodat svou nemovitost, rozhodně doporučuji vrhnout se do prodeje hned a zbytečně neotálet. S každým měsícem, ne-li týdnem, se snižuje záruka dosažení vysoké prodejní ceny, na kterou si prodávající za poslední roky zvykli, a krátké doby prodeje. A i přes to, že existují lokality, ve kterých zlevňování nemovitostí nepřichází zatím vůbec v úvahu, minimálně se však postupně prodlužuje doba prodeje. Kupujících ubývá, neboť přísnější pravidla bank mnoha zájemcům koupi nemovitosti překazí. I přes to, že na českém trhu s realitami je a dokonce i roste populace, mající vlastní prostředky v hotovosti i na x-milionové nemovitosti, stále převažuje procento těch, kteří nutně potřebují pro realizaci koupě bytu, či domu, finance půjčené od banky.

Kupující se musí naopak smířit s faktem, že tak levně, jako tomu bylo v předchozích letech, jim bankovní instituce peníze již nepůjčí. A spolu s tím je nutné, aby kupující prokázali nejen dostatečné měsíční příjmy, ale také nemalou část vlastních prostředků spolu s co nejmenší celkovou zaúvěrovaností (poměrově k požadované výši půjčovaných peněz). Úrokové sazby opustily hranice pod 2% a směle se blíží 3% a 100% hypotéky již nějakou dobu banky prostě nepůjčují. Navíc musí kupující neustále kalkulovat s nákladem ve výši 4% v podobě daně z nabytí. Nastává doba, kdy kupující „sahají“ po menších nemovitostech, než by chtěli/potřebovali (na úkor komfortu), nebo vyhledávají nemovitosti v jiných, levnějších lokalitách (na úkor času při dojíždění za prací do větších a tím pádem i dražších měst).

Dalo by se říci, že změny, které na realitním trhu začínají být, nevěstí nic dobrého ani pro prodávající, ani pro kupující, nicméně nic není tak horké, jak se zdá. Vzpomeňme na roky, kdy prodávající získali z prodeje nemovitosti mnohem menší kupní cenu (místy i o 25% - 30%) a hradili daň z převodu nemovitosti a kupující si půjčovali peníze od bank mnohem dráže (úrokové sazby ve výši 5% a více). Ať už plánujete prodat, nebo koupit, rozhodně neotálejte a využijte stávajících možností. I přes to, že se jeví již teď spíše negativně, bude hůř…

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka