Články | Nevětrání nemovitosti je průšvih

Nevětrání nemovitosti je průšvih

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Nevětrání nemovitosti je průšvih
11 září, 2022

Nevětrání nemovitosti je průšvih

Šetrnost je fajn a často se vyplácí. Ne však vždy a za každých okolností! V současné době je velkým tématem růst cen energií – teplo, voda, elektřina. Odjakživa existují lidé, kteří velmi špatně přistupují k větrání své nemovitosti, a to ať už z jakéhokoli důvodu. Nicméně špatně větrajících lidí může v současné době přibývat hlavně z důvodu co největšího zadržení tepla v bytě, či domě tak, aby mohli „zaškrtit“ kohouty na topení a ušetřit tak peníze za topení. Spousta takto přemýšlejících lidí si však neuvědomuje, že si špatným větrání, či úplným nevětráním, mohou zadělat na nemalé problémy.

V každé nemovitosti je potřeba zajistit dostatečné a pokud to jde, tak i pravidelné větrání. Ve starých budovách zajišťují přirozené větrání z části stará okna, která úplně netěsní. V novější výstavbě (či při rekonstrukci starších budov) je trendem spíše nemovitosti maximálně utěsňovat, aby nedocházelo k úniku tepla. Novější či zrekonstruované objekty jsou tak většinou mnohem více odkázány na chování uživatelů, než starší stavby.

Především v nemovitostech, kde jejich uživatelé trvale bydlí (tzn. vaří v nich, koupou se, spí, dýchají, atd.), dochází k velké produkci vlhkosti. Vlhkost, která se drží uvnitř interiéru není zdravá ani pro konstrukci budovy, ani pro zdraví uživatelů. Z technického hlediska často dochází k vlhnutí stěn, v jejichž důsledku mohou vznikat na stěnách plísně. Ze zdravotního hlediska je špatné větrání častým spouštěčem únavy lidí, bolesti hlavy (vydýchaný a málo okysličený vzduch) a v důsledku vzniklých plísní se často objevují i respirační problémy. Nehledě na to, že vlhký a přetopený interiér způsobuje především v zimě teplotní šoky pro organismus ve chvíli, kdy například z 25 stupňů lidé vyjdou ven na mráz. Při pouhých 5 stupních pod nulou se jedná o teplotní rozdíl 30ti stupňů. Čím větší teplotní rozdíl, tím větší šok pro organismus. Ať je léto, nebo zima, skutečně je potřeba pravidelně a hlavně správně větrat. V létě (při horkých dnech) je ideální větrat brzy ráno delší dobu, kdy je vzduch chladnější, a pak večer. V zimě je ideální větrat kratší dobu (několikrát denně), ale o to intenzivněji. Tzn. ne pouhou ventilací, ale je lepší dokořán otevřít okna a balkonové dveře, aby došlo v krátkém časovém úseku k rychlé výměně vzduchu. Správnému větrání velmi pomáhá tzn. křížové větrání – vytvoření průvanu v nemovitosti (pokud je to technicky možné). V nemovitosti, která má okna orientovaná pouze na jednu světovou stranu, křížové větrání není realizovatelné. O to důsledněji by se uživatelé nemovitosti měli na větrání zaměřit.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka