Články | Jak ochránit pronajímaný byt?

Jak ochránit pronajímaný byt?

ŘEŠÍM NEMOVITOST Články Jak ochránit pronajímaný byt?
4 listopadu, 2018

Jak ochránit pronajímaný byt?

Na začátku tohoto článku vám chci zcela narovinu a upřímně sdělit, že 100% návod na ochranu pronajímané nemovitosti nedostanete, protože jednoduše neexistuje. Rozhodnete-li se jednou pro poskytnutí své nemovitosti cizí osobě, rozhodnete se tím automaticky pro nesení určitých rizik. Abych ale nebyla v tomto směru pouze negativní, existuje několik věcí, čím můžete alespoň podpořit ochranu vašeho majetku.

Pominu-li samotný důkladný výběr budoucího nájemníka (dle alespoň základních parametrů a indicií), který je tak jako tak, prostě klíčový, mohou nastat situace, kdy i seriózním nájemníkem, nebo vnějšími vlivy, může dojít k poškození bytu. To, že pronajímáte byt nevybaven a že se nejedná o vaši domácnost, neznamená, že by nemělo být vybavení bytu nepojištěné. Vezmeme-li důvod pojištění domácnosti z více úhlů pohledu, tak praskne-li hadice od pračky (např. únava materiálu), vyteklá voda znehodnotí vaši podlahovou krytinu, nebo majetek souseda bydlícího pod vaším bytem. I pojištění proti vykradení je dobré zvážit. I přes to, že vám svým způsobem může být vykradení bytu „ukradené“, protože ukradené vybavení bytu není vaše, ale je nájemníka, jedno už vám rozhodně nebudou poškozené dveře, zámky, vysklená okna, a případně poškozené věci, které jsou pevnou součástí bytu, tedy vaše. Zloději si velmi často neberou servítky a i to, co si nutně nechtějí odnést, alespoň zničí, či částečně poškodí.

Bez ohledu na pojištění je velmi důležité detailně popsat, ideálně i nafotit, stav nemovitosti a vybavení před jejím předáním nájemníkovi do užívání. U spotřebičů se nebojte zapsání ani přesné specifikace, o jaký typ se jedná, včetně zapsání výrobních čísel. Rozhodně je rozdíl, když vám při zpětném předávání bude nájemník vracet byt vybavený místo značkovými spotřebiči (třeba i v záruce) spotřebiči „no name“ značky za pár korun a bez záruky. Pro mnohé z vás může být takový postup již „přespříliš“ a můžete jej vnímat, jako zbytečně „drsný“, nicméně lidé jsou vynalézaví a věřte, že jsem se setkala již s takovými absurdnostmi, které mě přesvědčili o tom, že možné je opravdu všechno. Doba je bohužel taková, že když by vás něco ani omylem nenapadlo, že by se mohlo stát, neznamená to, že něco takového nevymyslí vaši nájemníci.

Nástrojů a způsobů, jak chránit svou nemovitost, je samozřejmě mnohem více, nicméně snažte se mít pokryté minimálně výše uvedené záležitosti. Předejdete tím možným velkým problémům a finančním ztrátám, a půjdete tak naproti vašemu klidnějšímu spánku.

S námi se prodeje a pronájmu nemovitosti bát nemusíte. Jsme totiž jiní...

KONTAKT
Zobrazit tlačítka
Skrýt tlačítka