Plošná nařízení vlády ohledně karantény v souvislosti s koronavirovou nákazou se dotýkají všech oblastí realitní trh nevyjímaje. K jakým změnám na trhu s nemovitostmi aktuálně dochází a jaký bude pravděpodobný „scénář“ v blízkých měsících?
Aktuální situace se mění především na poli dlouhodobých pronájmů. Provozovatelé krátkodobých pronájmů postupně „přesedlávají“ na pronájmy dlouhodobé. Dopad má tato změna jak na zvyšující se množství nabídek dlouhodobých pronájmů v inzerci, tak i na snižující se ceny za ně. Nájemníkům se jejich pozice postupně začíná zlepšovat. Oproti tomu majitelé nemovitostí zažívají přesný opak. Ačkoli pronájem a prodej nemovitost jsou dvě zcela odlišné záležitosti, dopad na pronájmy může mít v budoucnu vliv i na nabídku a ceny nemovitostí k prodeji.
Pro krátkodobé pronájmy jsou využívány jak nebytové prostory upravené na bydlení, tak i klasické bytové jednotky. Množství nabídek těchto nemovitostí k prodeji bude závislé na množství a velikosti úvěrů, kterými jejich majitelé tyto nemovitosti pořizovali. Ruku v ruce s tím budou stimulovat budoucí stav i rozhodnutí vlády a ČNB ohledně možného odkladu měsíčních splátek hypotečních úvěrů. A třetí „propustka“ k levnějším nemovitostem ke koupi bude schopnost, respektive neschopnost, udržení příjmů majitelů investičních nemovitostí. Tyto tři body rozhodnou o možném dopadu na ceny nemovitostí na trhu, a to směrem dolů.
Poskytovatelé krátkodobých i dlouhodobých pronájmů, kteří financovali koupi investičních nemovitostí s vysokým, či přímo stoprocentním LTV, se mohou v relativně krátké době ocitnout v neschopnosti své závazky splácet. K překlenutí tohoto propadu nemusí dostačovat ani odklad měsíčních splátek hypotečních úvěrů. Kor v případě těch majitelů nemovitostí, jejichž příjmy plynou pouze z pronajímání. Aby byli schopni obstarat svůj základní provoz, jako je pokrytí nákladů na vlastní spotřebu - bydlení, stravu, nezbytné služby, apod., budou potřebovat získat finanční prostředky jinou cestou. Odklad splátek nevygeneruje lidem závislým čistě jen na investičních nemovitostech dostatečný výnos, který pokryje jejich fungování. Z logiky věci vyplývá, že vlastníci těchto nemovitostí budou s největší pravděpodobností nuceni sáhnout po prodeji alespoň některé své investiční nemovitosti. Výdělek z prodeje, než ceny nemovitostí klesnou, jim následně pomůže splatit daný úvěr a překlenout finančně náročné období. Ze zmíněného důvodu může v blízké době nastat obrat v počtu nabízených nemovitostí ke koupi. A čím více nemovitostí v nabídce, tím méně poptávajících na jednu nemovitost. Při rostoucí nabídce nemovitostí nebude prodávajícím zbývat nic jiného, než zaujmout kupující a konkurovat ostatním prodávajícím primárně nižší nabízenou cenou. V jaké míře a kdy přesně může k popsané situaci dojít, je v tuto chvíli těžké prognostikovat. Nicméně již nyní je jasné, že ti, kteří zatím jen uvažovali, či aktuálně uvažují o prodeji své nemovitosti, neměli by tento krok odkládat. V současné situaci u prodejů nemovitostí platí, že čím dříve dají majitelé nemovitostí svou nemovitost do prodeje, tím vyššího výnosu z prodeje dosáhnou (než se nabídka nemovitostí ke koupi zvýší natolik, že budou nuceni prodat na cenu nižší).