Od jara 2021 dochází ke značnému prodlužování dodacích lhůt stavebního materiálu. Děje se tak v důsledku jeho nedostatku, což zapříčiňuje nejen místy až dvojnásobně dlouhé dodací lhůty, ale rovněž rapidní navýšení cen.
Zdražování se netýká pouze dřeva a výrobků z něj, ale rovněž zdražují i elektro komponenty, kovy, aj. Stavební firmy se dostávají do situací, kdy buď úplně ruší plánovanou, či již smluvně dohodnutou výstavbu, nebo jsou nuceni prodlužovat termíny realizace.
Současný stav u stavebních firem lze charakterizovat jako „dobu temna“. V důsledku nuceného zdražování, prodlužování realizací, či úplného zrušení zakázek, přicházejí nejen se ztrátou zakázek a klientů o zdroj příjmů, ale mnohdy i své dobré jméno mezi klienty. Byť za tento dopad nemohou.
Jak se tedy v praxi dotýká zdražování cen a horší dostupnost materiálů finálních spotřebitelů?
Pokud již máte zasmluvněnou výstavbu třeba rodinného domu, ale zatím se ještě nezačalo stavět, můžete očekávat různé scénáře. Váš zhotovitel od smlouvy odstoupí, nebo vám prodlouží dobu zhotovení stavby (pravděpodobně o dost dlouhou dobu), a s největší pravděpodobností vám navýší i cenu za realizaci. Pokud od smlouvy neodstoupí, ale prodlouží dobu dodání a zvýší ceny, pravděpodobně spousta s koncových spotřebitelů naopak vypoví smlouvu zhotoviteli. Otázkou je, jestli si do budoucna z hlediska ceny spotřebitelé pomohou.
Je pochopitelné, že při naplánování výstavby domu, uvažuje každý s určitým rozpočtem. O to pečlivěji, pokud bude pořízení domu financovat pomocí hypotečního úvěru. Jestliže již nyní mají spotřebitelé předschválený hypoteční úvěr na maximum, co si mohou dovolit (co jim banka půjčí, či co ještě zvládnou měsíčně splácet), finální zdražení stavby je pro ně nemyslitelné.
U těch spotřebitelů, kteří v tuto chvíli plánují výstavbu, rozhodně doporučuji pečlivě číst jak rezervační smlouvy, tak i vzory smluv o dílo a vzory kupních smluv. V současné chvíli již stavební společnosti budou rovněž opatrné, a pravděpodobně se jejich opatrnost promítne do smluvní dokumentace v podobě oprávněného navýšení o x procent, které po objednatelích (spotřebitelích) budou chtít podepsat. Na jednu stranu se není čemu divit, neboť i oni jsou vystaveni situacím, kdy svým zákazníkům garantují něco, co ne vlastní vinou nejsou schopni splnit tak, aby výstavbu „nedotovali“ z vlastních financí. Na druhou stranu i spotřebitelé potřebují znát budoucí cenový strop. V případě hypotečních úvěrů doporučuji sjednat takové podmínky, kde budete mít stále ještě rezervu pro případné navýšení úvěru. Nebo naopak předběžně sjednat úvěr vyšší, neboť zpravidla u většiny bankovních institucí můžete až 20% sjednaného úvěru nevyčerpat. Důležité je ale vědět, že dosáhnete navíc. Následně, pokud stavba vyjde na méně peněz, si můžete jednoduše půjčit o něco méně peněz.
Vzhledem ke zdražování materiálů je velká pravděpodobnost, že v budoucích několika letech se značně navýší náklady na výstavbu, což pravděpodobně zapříčiní další růst cen nemovitostí.