Nacházíte se před krokem prodat, či koupit nemovitost? Důležité není jen zvládnutí administrativních úkonů spojených s přepisem vlastnictví, potažmo s vyřízením hypotečního úvěru. Ať už jste v roli kupujících, či prodávajících, existuje spousta dílčích na pohled zanedbatelných úkonů, které sice nejsou nutností, aby se mohl převod nemovitosti uskutečnit, ale často rozhodují o tom, zda bude finálně koupě, či prodej úspěšný.
V první řadě je zapotřebí ujasnit si, co pro vás znamená „úspěšná koupě, či úspěšný prodej“. Pro kupujícího, že byla kupní cena nižší oproti ostatním nabídkám obdobných nemovitostí? A pro prodávajícího, že prodal za mnohem více peněz, než za kolik byly nabízené nemovitosti podobných parametrů ve stejné lokalitě? Zdánlivý úspěch se však může po provedeném převodu vlastnických práv změnit v noční můru. A to nepřeháním. Nejedná se o smyšlené pohádky, ale o skutečné příběhy těch, kteří stáli na začátku celého procesu před nějakou dobou stejně, jako právě nyní vy.
Deset tisíc za prověření nemovitosti při koupi specializovanou firmou… Tolik peněz?! A za kolik korun nemovitost kupujete? I v případě, že nebudeme hovořit o „pražských“ cenách nemovitostí, jak velká je tato investice v poměru k např. dvoumilionové kupní ceně, kterou dáte v současné době za běžnou nemovitost v menším městě? Jedná se o investici ve výši 0,5% z kupní ceny. To i státu odvedete víc (4% daně z nabytí), a to svým způsobem za nic. Jen tak, protože to zákon ukládá. Daň hradíte z vašich vydělaných a jednou již zdaněných peněz… Ale chápu, 4% daň z kupní ceny je povinnost ze zákona, kdežto 0,5% zákonná povinnost není, a každá „kačka“ k dobru se přece hodí. Už tak přece platíte neskutečné peníze za samotnou nemovitost! A PRÁVĚ PROTO! Přesně kvůli tomu, že nebudete platit malý obnos peněz, byste měli mít jistotu, že nemovitost za tyto peníze odpovídá běžným standardům a běžnému opotřebení. Cílem není navyšovat zbytečně náklady na koupi nemovitosti. Naopak! Cílem je zamezit budoucím zbytečným nákladům, které bude nemovitost vyžadovat, ale v kupní ceně jste tyto náklady kvůli 0,5% navrch, neměly zohledněné. Kolik může stát výměna, či přesazení, špatně osazených oken, kterými zatéká dovnitř nemovitosti? A to nemluvím o tom, na kolik procent z kupní ceny vyjde výměna shnilého trámu v podkroví domu, nebo sanace zdiva staticky porušených nosných stěn… V těchto případech, které se bohužel v praxi po převodech nemovitostí skutečně dějí, ne jedni kupující vzpomínali na skutečnost, že je nastalé komplikace mohly stát pouhého půl procenta navíc k adekvátní kupní ceně. Nebo si mohli ušetřit starosti a další náklady, protože by se v důsledku zjištěných závad rozhodli koupi raději nerealizovat a poohlédnout se po jiné nemovitosti.
Sto padesát tisíc za provizi makléři?! Tolik peněz?! A za co??? Přesně za to, že pokud si zvolíte opravdu kvalitního, schopného a seriózního makléře, nedopustí, aby vás kupující zpětně popotahovali za skutečnosti, které se liší od stavu, v jakém byla nemovitost nabízena. Typickým příkladem je nutnost fyzického přeměření nemovitosti, neboť v praxi mnohdy nesouhlasí skutečný stav s tím, co je zapsané v listu vlastnictví, či v nájemní smlouvě s družstvem. V praxi jsou zaznamenány soudní spory, kdy kupující při zahájení rekonstrukce nechají nemovitost přeměřit, a při zjištění menší užitné plochy, než s jakou byla nemovitost nabízena, často žádají kompenzaci, a nebojí se sáhnout ani po řešení prostřednictvím soudu. Nebo jsou tací kupující, kteří začnou reklamovat záležitosti, které jsou sice běžné, ale jestliže nebudete mít kvalitní protokol o předání nemovitosti, mají kupující větší šanci vymoci si i neopodstatněné záležitosti. Stejně tak je potřeba zabezpečit i kvalitní prezentaci nemovitosti, a to nehovořím jen o „pěkných“ fotkách, které možná zvládnete pořídit i sami. Prezentace a vše, co rozhoduje o tom, za kolik svou nemovitost prodáte, velmi závisí i na ústní prezentaci jak po telefonu, tak při osobní prohlídce. A rozhodně nejde o to, že je cílem prezentovat nemovitost v „lepším světle“, než jaká ve skutečnosti je. Důležitý je nejen obsah samotného sdělení, ale i způsob, jakým se informace sdělují a jak jdou chronologicky za sebou. Stěžejní je i schopnost správně ocenit a zvolit vhodnou nabídkovou cenu. Vhodnou s ohledem jak na vaše potřeby, tak i s ohledem na aktuální situaci na trhu. Zároveň by měl být kvalitní realitní makléř schopen podložit si ocenění i číselně. Ideální je zkušený realitní makléř v kombinaci s odhadcem nemovitých věcí s vázanou živností v jedné osobě. Takový typ makléře má předpoklady k provedení kvalitní služby v podobě správného ocenění nemovitosti, zajištění vaší ochrany a kvalitně procesně i obchodně uchopeného prodeje. Samozřejmě dejte i na osobní dojem.