Koupě stávající nemovitosti v různém technickém stavu může být výhra i prokletí. Ve chvíli, kdy dopředu víte, že kupovaný objekt tak jako tak lidově řečeno „půjde k zemi“, není o čem debatovat. Budete mít novostavbu. Nicméně pokud nemáte neomezený rozpočet, který vám musím pokrýt jak koupi stávajícího objektu, tak i to, že s ním musíte zafinancovat budoucí stav svého bydlení, není úplně jednoduché se správně rozhodnout, zda je pro vás lepší objekt zbourat a postavit zcela nový, nebo zda bude výhodnější stávající objekt zachovat a „jen“ ho zrekonstruovat.
V první řadě je potřeba znát přesně své maximální celkové finanční možnosti. Vaše finanční maximum byste následně měli teoreticky aplikovat na kalkulaci novostavby a na kalkulaci rekonstrukce. Ať tak, či onak, rozhodně doporučuji nechat si obě varianty zkalkulovat odborníky. Každá stavba kupovaná ve stávající zástavbě a stávajícím stavu má různá specifika, a proto nelze poskytnout univerzální „vzoreček“ na vypočet nákladů na novostavbu, a už vůbec ne na výpočet nákladů na rekonstrukci. U realizování novostavby je potřeba nezapomenout i na náklady spojené s odvozem kompletní suti po původní stavbě, přičemž pozor na určité druhy látek a materiálů, které mnohdy musí být likvidovány specifickým způsobem, a nejen odvozem na běžný sběrný dvůr. Také je potřeba si vyhodnotit stávající velikost zastavěné plochy a případnou možnost zvětšit zastavěnou plochu (s ohledem na procentuální zastavitelnost pozemků pro dané území), a samozřejmě nejen cenu stavby, co se týče materiálů, ale také cenu za práci realizační firmě, či jednotlivým subdodavatelům. U novostavby velmi doporučuji uvažovat i s nákladem za dozor. Rozhodně se vám to vyplatí. Stejně tak se vám vyplatí vybrat realizaci s někým, kdo bude ochoten uzavřít s vámi smlouvu o dílo na základě položkového rozpočtu. Věřte, že i tímto si můžete ušetřit nejen dost peněz, ale i starostí.
Náklady na rekonstrukci neuvažujte na vaše finanční maximum. U rekonstrukce je důležité počítat i s určitou finanční rezervou. Přece jen budete částečně nakládat se stávajícími parametry, a dost často se až za „běhu“ zjistí nutnost původní záměr kvůli technickým možnostem, které jsou částečně omezené stávající konstrukcí, poupravit. A dost často si toto „odklonění“ od původního řešení, vyžádá další náklady navíc, se kterými jste nepočítali. K tomu by přesně měla sloužit zmiňovaná finanční rezerva.
U novostavby vás rozhodně nemůže překvapit tolik věcí, jako u rekonstrukce. Na druhou stranu může být rekonstrukce často skutečně finančně o dost úspornější, než zcela nová stavba. Nejdůležitější je samotné vyhodnocení na úplném začátku, jakou cestou se vydáte. Toto vyhodnocení na začátku bývá často opomíjeno, nebo mu není přikládána až taková důležitost, jaká by měla. A přitom se jedná o to nejzásadnější, co vás dokáže správně nasměrovat. A i kdybyste nakonec po posouzení odborníkem nerealizovali ani jedno, a stávající stavbu nekoupili, protože by vám to nedávalo finančně smysl ani v jednom případě, věřte, že i když vás posouzení odborníkem stálo nějaké ty peníze, berte to tak, že díky tomu jste naopak ušetřili. Finance, čas, energii. Zjistit až v průběhu realizace (ať už novostavby, nebo rekonstrukce), že vám to finančně nevychází, to skutečně nechcete. Z „rozjetého vlaku“ se mnohem hůře vystupuje, než když se jen před rozjezdem otočíte na nástupišti zády.